Wrocław-Drezno-Karpacz-Adrspach

WROCŁAW – DREZNO – KARPACZ – ADRSPACH – 4 Dni

I dzień     Wrocław – Książ – Karpacz

Wyjazd dnia poprzedniego z miejsca podstawienia autokaru w kierunku Wrocławia. Wstępy do Panoramy Racławickiej,  legendarnego dzieło W. Kossaka to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielkie malowidło (15x114m), dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. Spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie miasta ok. 3 godz. Ostrowów Tumski- perła Wrocławia, najstarsza zamieszkana część miasta. Perłą Ostrowa Tumskiego jest gotycka katedra Św. Jana Chrzciciela. Najstarsza część budowli to prezbiterium, zbudowane w połowie XIII wieku, natomiast barokowa kaplica Św. Elżbiety uchodzi za najwspanialszą w Polsce. Zwiedzanie trasą Maksymiliana majestatycznego zamku w Książu, zwanego Perłą Dolnego Śląska jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Monumentalny zamek książęcy Książ to największy dolnośląski zamek i trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce. Swoją obronną siedzibę wybudował tutaj w latach 1288 – 1292 książę świdnicko – jaworski Bolko I. Zwiedzając teren zamkowy nie sposób się nudzić. Zobaczymy m.in. salony barokowe, w tym piękną reprezentacyjną Salę Maksymiliana. Podziwiać możemy oddane w stylu rokoko Salony Biały i Zielony, przejście amfiladowe prowadzące do Salonów Chińskiego, Gier oraz Włoskiego (Barokowego). Zamkowe tarasy (11) pełne urokliwych zakątków, fontann i rzeźb. Następnie winnicę oraz Dziedziniec Honorowy. Przejazd do Karpacza i krótkie zwiedzanie miasta pod opieką pilota, m.in. Świątyni Wang, którą w 1842 r. przeniesiono z Berlina i częściowo przebudowano, jednak niektóre elementy zachowano w oryginale. Następnie Bachus – zabytkowy budynek z 1836 roku, jeden z najstarszych w Karpaczu, Karczma Sądowa”, czyli siedziba sołtysa z XIX w. gdzie odbywały się sądy miejscowej ludności w najprostszych sprawach. Po drugiej stronie ulicy znajduje się Lipa ”Sądowa” o obwodzie ok. 5m – obecnie jako pomnik Przyrody. Zakwaterowanie w Karpaczu, obiadokolacja i nocleg.

II dzień     Drezno (Florencja nad Łabą)

Po wczesnym śniadaniu, wyjazd w kierunku stolicy Saksonii – Drezna uchodzącego za najpiękniejsze miasto Niemiec. Największy rozkwit Drezno zawdzięcza elektorowi saskiemu i królowi polskiemu Augustowi Mocnemu, który nie mogąc politycznie dorównać Habsburgom i Hohenzollernom starał się przewyższyć ich dwory pod względem przepychu. To za jego panowania powstała większość barokowej zabudowy miasta oraz rokokowe pałace. Do dziś widać wieloletni związek miasta z Polską – na wielu pałacach można znaleźć polskiego orła i litewską pogoń. Objazd miasta autokarem: Szklana Manufaktura Volkswagena, piękne zielone przedmieścia, osiedla z wielkiej płyty, ślady zniszczenia miasta podczas II wojny światowej, wytworne dzielnice willowe, niezwykłe krajobrazy nad Łabą, most „Niebieski cud” – sensacja techniki z przełomu wieków, trzy pałace nieopodal placu Alberta: Pałac Albrechta, Pałac Lingnera i pałac „Eckberg”. Nowe Miasto, Mleczarnia Pfunda – najpiękniejszy mleczny sklep świata. Spacer po słynnej barokowej starówce Drezna (wpisana na listę Unesco): Pałac Królewski Zwinger – arcydzieło sztuki budownictwa, w którym znajduje się Galeria Mistrzów Dawnych (Rembrandt, Rubens, Rafael, Tycjan, Canaletto, Durer i inni), ; Semperoper – opera, to jedna z najbardziej okazałych, wybudowana w stylu renesansowym, budowli Drezna. Ma ona do dyspozycji 1712 miejsc siedzących i 300 stojących Kościół Nadworny – zwany również kościołem polskim, pałac „Taschenbergpalais”, zbudowany dla hrabiny Cosel „Kamienny Dzwon” – Kościół Frauenklirche XV w. bazylika, która jest najstarszym kościołem farnym w Dreźnie, o pojemności ok. 5000 wiernych. Wielkość bazyliki znakomicie oddaje jej kopuła, zwieńczona latarnią, zwana przez drezdeńczyków „Kamiennym dzwonem” o wysokości 95 metrów i średnicy 23,5 m. Skarbiec, Grünes Gewölbe (zielone sklepienie) – najbogatszy zbiór klejnotów. Gabinet miedziorytów – 200000 graficznych pojedynczych eksponatów, 5000 graficznych serii oraz 25000 rysunków. Późny powrót do bazy zakwaterowania na obiadokolację i nocleg.

III dzień     Kowary – Szklarska Poręba – Karpacz

Po śniadaniu wyjazd do Kowar i zwiedzanie (ok. 1 g.) z przewodnikiem Sztolni, w której panuje stała temperatura ok. 8 ° C i wysoka wilgotność (należy zabrać ciepłe ubranie). Jest to jedna z ponad 20 sztolni radziecko-polskich zakładów R-1 zajmujących się poszukiwaniem, pozyskiwaniem i wysyłaniem rudy uranowej do ZSRR z przeznaczeniem do wyprodukowania pierwszej radzieckiej bomby atomowej w latach 1945-47. Trasa zwiedzania prowadząca poprzez podziemne chodniki, komory i groty liczy 1200 metrówdo następnie spotkanie z przewodnikiem sudeckim i zwiedzanie Szklarskiej Poręby, pięknego kurortu wypoczynkowo-sportowego znajdującego się u stóp Szrenicy. Wędrówka do wodospadu Kamieńczyka (najwyższy wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. Próg wodospadu znajduje się na wysok. 843 m n.p.m., wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysok. 27 m  oraz Szklarki, ( malowniczo położony na  terenie enklawy KPN, wodospad spadający kaskadą o wysok. 13,3 m). Krucze Skały – okazała grupa skalna na prawym brzegu rzeki Kamiennej na wysokości 718 m n.p.m. Tworzą ją dwie duże bryły granitowe z doskonałym punktem widokowym. Chybotek – od XIX wieku jedna z głównych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Kilkumetrowej wysokości grupa skalna złożona z kilku bloków. Najwyżej położony kamień o średnicy ok. 4 m wsparty w 2 miejscach daje się łatwo rozkołysać przez jedną osobę. Powrót do Karpacza  ok. 16-ej. Z Karpacza Górnego wjazd wyciągiem krzesełkowym na Kopę, ponad 2 km jazdy do stóp Śnieżki (1602 m n.p.m.), piesze wejście na najwyższy szczyt Karkonoszy ok. 1 godz.). Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 4   Adrspach (Skalne Miasto)

Po śniadaniu, wykwaterowanie, wyjazd do Skalnego Miasta w Czechach – nazwa skalne miasta nie oznacza, że wśród skał żyją ludzie ale dlatego, że skały stoją tak gęsto i blisko siebie jak budynki w mieście i poruszamy się wśród nich po „ulicach”. Skały należą do największych zwartych masywów skalnych nie tylko w Czechach ale również i w całej Europie Środkowej. Wspaniałe dzieło przyrody tworzone przez potężne piaskowcowe skały, grzebienie i skalne wieże. Tak wielkie zgrupowanie niezwykłych form skalnych tworzy całe tzw. skalne miasteczka oraz labirynty  „Rzeźnicka Siekierka”,” Ogród Karkonosza” czy też „ Myśliwy na czekaniu”, wodospady. Drobne zakupy w Czechach. W godz. późno popołudniowych wyjazd w kierunku Polski, przekroczenie granicy w Kudowie Zdr. Późny obiad, wyjazd w kierunku miejsca podstawienia autokaru. Planowany przyjazd do miejsca zamieszkania w późnych godzinach nocnych.

Świadczenia zawarte w cenie:

  • 3 noclegi w OW na terenie Karkonoszy, pok. 2-3 os. z łazienkami
  • Bilety wstępów kraj: Panorama Racławicka, Zamek Książ, Sztolnia, świątynia Wang, KPN, wodospad, wjazd i zjazd na Kopę, Skalne Miasto
  • Bilet wstępu w Dreźnie do wyboru: skarbiec lub Galeria Mistrzów Dawnych
  • Wyżywienie: 3 śniadania, 4 obiadokolacje
  • Usługi przewodnika: Wrocław, zamek Książ, Drezno, KPN, Adrspach
  • Opieka pilota
  • Ubezpieczenie NNW + KL + bagaż
  • Przejazd autokarem marki zach. wyposażonym w wc, video, mini barek, klimatyzację

Terminy: do uzgodnienia

Cena: uzależniona od terminu i ilości osób w grupie

W celu ustalenia szczegółów zapraszamy do siedziby biura

WordPress Theme built by Shufflehound.