Kórnik – Gniezno – Poznań – Berlin – Poczdam

 Kórnik – Poznań – Gniezno – Berlin – Poczdam

I dzień     Kórnik – Poznań – Gniezno

W godz. nocnych wyjazd z Ełku w kierunku Kórnika. Ok. 09-ej zwiedzanie pod opieką przewodnika obecnie zamku – muzeum i biblioteki PAN w Kórniku. Początki zamku kórnickiego sięgają średniowiecza. Kórnika byli Górkowie – znana rodzina możnowładców wielkopolskich. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, ostatni Tytus Działyński stworzył  wspaniałą bibliotekę pełną starych druków, map i rękopisów (polskich lub z Polską związanych), a także zbiór pamiątek narodowych. Obecnie zbiory biblioteki ok. 350 tysięcy woluminów, w tym 30 tys. starych druków i 15 tys. rękopisów. Zwiedzanie: pomieszczeń zamkowych, gdzie szczególnej uwadze polecamy bogato zdobione podłogi i sufity, powozowni z powozami londyńskimi, własność J. Działyńskiego oraz wystaw czasowych w oficynie Klaudynówka. Na zakończenie spacer po romantycznym, pięknym parku, który warto odwiedzić szczególnie w maju podczas kwitnienia magnolii, azalii i różaneczników oraz jesienią, gdy złocą się i czerwienią liście. zobaczymy m.in. 150 letni okaz miłorzębu dwuklapkowego oraz gruszę wierzbolistną, która rodzi „gruszki na wierzbie”. Park, tak jak i zamek, przechodził różne koleje losu. Początki dzisiejszego Arboretum to XIX w., a jego twórcą był Tytus Działyński. Przejazd do Poznania i zwiedzanie ok. 2 g. Browaru LECH. Przewodnik oprócz, że pokaże wszystkie etapy produkcji piwa od warzelni poprzez fermentację, filtrację aż po rozlew butelek i puszek to również odpowie na pytania np. Ile chmielu jest w piwie? Ile piwa mieści zielony tank w browarze na poznańskim Franowie? g. Następnie przejazd do Gniezna i zwiedzanie pierwszej stolicy Polski, miejsca koronacji pięciu królów Katedra Gnieźnieńska położona na Wzgórzu Lecha jest jednym z najważniejszych zabytków Gniezna oraz miejscem spoczynku św. Wojciecha. Gromadzi ona w swoich wnętrzach niezliczoną ilość dzieł sztuki w tym jeden z najsłynniejszych zabytków epoki romańskiej – XII-wieczne Drzwi Gnieźnieńskie i XVII-wieczną srebrną trumnę z relikwiami św. Wojciecha. Zwiedzimy także Stare Miasto z XVI w. oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego. Przejazd do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg.

II dzień     Poznań

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Poznania, spotkanie  z przewodnikiem i zwiedzanie grodu Piastów – pierwszej polskiej dynastii królewskiej – w X wieku. Poznań to nowoczesne miasto z ponad tysiącletnią tradycją. To właśnie stąd pochodzą i tu, w poznańskiej katedrze na Ostrowie Tumskim, spoczywają pierwsi polscy władcy. Stary Rynek: ratusz, renesansowy budynek Wagi Miejskiej, fontanna Prozerpiny, pręgierz, studzienkę z figurką sympatycznej Bamberki, zamek, bibliotekę Raczyńskich- jedną z najstarszych w Polsce. Następnie Ostrów Tumski najważniejsze miejsce w Poznaniu i jedno z najważniejszych w Polsce : miejsce chrztu Polski w 966, nagrobki Mieszka I i Bolesława Chrobrego, pozostałości najstarszej chrześcijańskiej świątyni w Polsce (mała Rotunda Dąbrówki) wstępy do  najstarszej polskiej katedry. Następnie przejedziemy autokarem w okolice parku Wilsona i ok. 1,5 – 2 godz. zwiedzanie z przewodnikiem najpiękniejszej Palmiarni w Polsce. Na powierzchni 4600 m² (46 000 m³) w 12 pawilonach (część jest niedostępna dla publiczności – rozmnaża się w nich rośliny) prezentowanych jest około 1100 gatunków roślin, a w akwarium 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych. Palmiarnia stanowi największe w kraju i jedno z największych w Europie sztucznych zbiorowisk roślinności tropikalnej. Przyjazd do miejsca zakwaterowania w Słubicach lub okolicach, kolacja, nocleg.

III dzień     Berlin

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Berlina, zwiedzanie pod opieką przewodnika, wstępy do wybranych obiektów dodatkowo płatne Brama Brandenburska – symbol Berlina, Reichstag – siedziba rządu niemieckiego, Al. Unter den Linden z odbudowanymi zabytkami, Kościół Marien Kirche., ewentualny wjazd na wieżę telewizyjną (II budowla w Europie-365m) gdzie będziemy podziwiać wspaniałą panoramę miasta, Checkpoint Charlie, dawne przejście graniczne z Berlina Zachodniego, Uniwersytet Humboldt`a, Reichstag-, zwiedzanie muzeum Pergamońskiego, Alexander Platz, Potsdamer plato, Bundeskanzleramt – siedziba Kanclerza Niemiec.Spacer jedną z najdłuższych zarazem „najdroższych” ulic Berlina Kurfürstendam. Powrót do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg.

IV dzień     Poczdam

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, wyjazd w kierunku Poczdamu, zwiedzanie pod opieką przewodnika, wstępy do wybranych obiektów dodatkowo płatne. Pałac Sanssouci należy do grupy pałaców i zespołów parkowych w Poczdamie i Berlinie wpisanych w 1990 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzimy m.in.: rokokowy kompleks pałacowo – ogrodowy Sanssouci (Nowy Pałac, Belweder, Oranżeria, Chińska Pijalnia Herbaty – wstęp dodatkowo płatny) , Dziedziniec Holenderski, kościół św. Piotra i Pawła, Stare Miasto. Przejazd do pałacu Cecilienhof gdzie odbyła się Konferencja Poczdamska, zwiedzanie wnętrz. W godz. popołudniowych wyjazd w kierunku kraju, po trasie późny obiad. We wczesnych godz. porannych piątego dnia przyjazd do miejsca podstawienia autokaru.

Świadczenie zawarte w cenie:

  • Trzy noclegi w hotelach, w tym: 1 w Poznaniu lub okolicach oraz 2 noclegi w Świecku lub okolicach, pok. 2 os. z pełnym węzłem sanitarnym
  • Opieka pilota.
  • Bilety wstępów: zamek i park w Kórniku, katedry w Poznaniu i Gnieźnie, muzeum PPP, palmiarnia, Browar Lech, pałace w Poczdamie
  • Wyżywienie: 3 śniadania , 4 obiadokolacje
  • Usługi przewodnickie (Kórnik, Poznań, Gniezno, Berlin, Poczdam)
  • Ubezpieczenie KL (10000,- EUR), (NNW (2000,- EUR) oraz bagaż (200,- EUR)
  • Transport autokarem o podwyższonym standardzie (video, wc, mini bar, klimatyzacja)

Cena: uzależniona od ilości osób w grupie i jakości bazy noclegowej.
Termin: do uzgodnienia.
W celu ustalenia szczegółów zapraszamy do siedziby biura

WordPress Theme built by Shufflehound.