Tallinn – Ryga – Park Narodowy Lahemaa – 4 dni

Stolica Łotwy położona nad rzeką Dźwiną, u jej ujścia do Zatoki Ryskiej. Główną atrakcją miasta jest magia wąskich, brukowanych uliczek, drewniana architektura oraz liczne gotyckie i renesansowe zabytki. By w pełni poznać atmosferę Rygi warto zgubić się tu choć na chwilę, beztrosko po przechadzać po licznych parkach, zatrzymać w restauracji na starówce i skosztować łotewskich smakołyków. Zdaniem wielu Tallin (Tallinn) uchodzi za jedno z bardziej fascynujących miejsc w Europie. Można w nim podziwiać najwspanialszą w krajach nadbałtyckich Starówkę z plątaniną wąskich, kamiennych uliczek, średniowieczny rynek z gotyckim ratuszem, rzędy mieszczańskich kamieniczek, interesujące kościoły i muzea, wreszcie potężne mury obronne z basztami: Kiek in de Kok, Grubą Małgorzatą i Długim Hermanem na czele.

I dzień        Szawle – Rundale – Ryga 
We wczesnych godzinach porannych (ok. 3.oo) wyjazd z miejsca podstawienia autokaru w kierunku granicy. Krótka przerwa w podróży – Góry Krzyży w Szawlach – słynna na całym świcie góra z dziesiątkami tysięcy symboli męki Chrystusa. Krzyże wykonane z drewna lub metalu, granitu lub kamienia, szkła czy przeróżnych innych materiałów, ozdobne, proste czy też w formie kapliczek stawiano na wzgórzu od czasów powstań narodowych: styczniowego i listopadowego. Za czasów Zw. Radzieckiego były oznaką przywiązania Litwinów do katolicyzmu i walki o własną tożsamość. Ok. 11-ej przyjazd do Rundale i zwiedzanie z przewodnikiem pałacu zwanego „Nadbałtyckim Wersalem”, pałacu ze 138 pokojami o łącznej pow. ok. 7000 m², będącego przykładem kunsztu sztuki barokowej. Jeden z najpiękniejszych budynków Łotwy, niegdyś rezydencja rodziny Bironów. Są tu kwaterowani przedstawiciele państw obcych wizytujących Łotwę. Obecnie w pałacu znajduje się muzeum. Zakwaterowanie w Rydze lub okolicach, krótki odpoczynek, wyjazd autokarem do centrum miasta. Spacer pod opieką pilota. By poznać Rygę trzeba w niej po prostu trochę pobyć. Przygodą może okazać się błądzenie po zaułkach starówki i odkrywanie co raz to nowych jej zakątków. Mimo, że zajmuje ona jedynie 0,5km2, na każdym kroku spotyka się zabytkowe budowle , stare spichlerze, placyki, dziedzińce. Wzrok przyciąga także słynna ryska secesja, najładniej prezentując się przy ulicach: Alberta, Elizabetes i Urlandes. Ok. 19- ej wspólna obiadokolacja, nocleg.
II dzień        Ryga    
Po śniadaniu spotkanie z miejscowym przewodnikiem zwiedzanie ryskiej Starówki: Pomnik Trzech Gwiazd (Zdobiąca szczyt statuy kobieca postać w wyciągniętych ku niebu dłoniach dzierży trzy złote gwiazdy – symbol trzech historycznych prowincji Łotwy: Inflant, Kurlandii i Łatgalii. Plac ratuszowy (Rātslaukums), Gildia Bractwa Czarnogłowych (Mała i Wielka Gildia), Pomnik Rolanda, Doma Katedra – największy kościół w regionie Bałtyku Kościół Św. Piotra (Sv. Peter baznica), Kościół Św. Jakuba (Sv. Jekaba baznica), Drewniana architektura, Park Leśny (Mezaparks), Hansabank, Riga Plaza. Ok. 15,oo wyjazd w kierunku Tallina. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.
III dzień        Tallinn      
Śniadanie, ok. godz. 9,oo spotkanie z miejscowym przewodnikiem i zwiedzanie miasta: Spacer po przepięknej średniowiecznej starówce wpisanej na Listę UNESCO, otoczonej potężnym systemem fortyfikacji miejskich z licznymi wieżyczkami i basztami: zamek Toompea – obecnie siedziba parlamentu, Wieża Hermana, średniowieczny rynek z XIV w. z okazałym ratuszem, cerkiew Aleksandra Newskiego, zespół średniowiecznych kamieniczek Trzy Siostry, baszta Gruba Małgorzata, kościół św. Olafa, kościół św. Ducha z XIV w., stadion Święta Pieśni. Zwiedzanie katedry Luterańskiej i pałacu Kadriorg. Panoramiczny przejazd przez dzielnicę olimpijską Pirita. Obiadokolacja i nocleg.
IV dzień        Lahemaa – park narodowy
Śniadanie, wykwaterowanie, przejazd do parku narodowego i zwiedzanie (ok. 6 godz.) Park Narodowy Lahemaa – jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Estonii. Tutejsze miejscowości są osadami, składającymi się z urokliwych kolorowych domów w skandynawskim stylu, położonych malowniczo nad brzegiem morza. Zatoka Fińska oferuje nam różnorodne krajobrazy. W jednym miejscu dostęp do wody ograniczają wysokie trzciny, w innym urzeka nas plaża z wielkimi głazami rozsianymi na brzegu i w wodzie. Wielkie głazy narzutowe to jedna z atrakcji Parku Narodowego Lahemaa. Można je podziwiać również w głębi lądu: w lasach, na pastwiskach, w przydomowych ogródkach. Zwiedzanie parku rozpoczynamy od centrum informacyjnego. Mieści się ono w Palmse, w dawnych budynkach gospodarczych dużego majątku ziemskiego. Dwory, będące kiedyś siedzibami rodowymi wielkich właścicieli ziemskich, stanowią charakterystyczny element krajobrazu północnej Estonii. Zanim wybierzemy się na zwiedzanie w terenie, poznajemy multimedialną wystawę o zasobach parku. Powalone stare drzewa, mchy i bagna tworzą atmosferę dziewiczej puszczy. Poruszamy się po drewnianych kładkach, które pozwalają przejść suchą stopą przez bagniste odcinki. Po skończonej wędrówce objeżdżamy park, odwiedzając dwie miejscowości, Kamsu i Viinistu, które były osadami przemytników. Dziś są one bardzo popularne wśród dobrze sytuowanych Estończyków, którzy kupują i odnawiają zabytkowe domy należące niegdyś do żeglarzy. W drodze powrotnej podziwiamy lekko pofałdowany krajobraz pól, który jest urozmaicany przez pojedyncze gospodarstwa. Po zakończonym zwiedzaniu powrót do miejsca podstawienia autokaru. Powrót planowany jest na poranek dnia następnego.
Świadczenia zawarte w cenie:

1.    Transport autokarem o podwyższonym standardzie
2.    3 noclegi w hotelu, pokoje z łazienkami
3.    3 śniadania, 3 obiadokolacje
4.    Opieka pilota
5.    Usługi miejscowego polskojęzycznego przewodnika w Rydze oraz w Tallinie
6.    Bilety wstępu: Pałac Pilsrundale
7.    Ubezpieczenie KL i NNW
Cena: uzależniona od ilości osób w grupie oraz jakości bazy noclegowej.

Terminy: do uzgodnienia.

W celu ustalenia szczegółów zapraszamy do siedziby biura.

WordPress Theme built by Shufflehound.