Sankt Petersburg – 6 dni

Sankt Petersburg

Wenecja północy

W ciągu dwóch i pół wieku Sankt Petersburg stał się jednym z najpiękniejszych miast świata. Zespoły architektoniczne, liczne dzieła sztuki parkowo-ogrodowej, mosty i granitowe nabrzeża, pomniki i rzeźby, w które obfituje miasto, a także sąsiednie miejscowości – Pietrodworiec (Peterhof), Puszkin (Carskie Sioło), Pawłowsk, Gatczyna, Łomonosow (Oranienbaum) wywołują zachwyt. W odróżnieniu od wielu miast europejskich Sankt Petersburg poszczycić się może znacznym kompleksem zespołów urbanistycznych połączonych we właściwy sobie system placów, ulic, nabrzeży i parków.

I dzień 

W godz. wieczornych wyjazd z miejsca podstawienia autokaru w kierunku Sankt Petersburga. Jazda non stop.

II dzień        St. Petersburg

Przyjazd do St. Petersburga w godz. przedpołudniowych, zakwaterowanie w hotelu, krótki odpoczynek. Wyjazd autokarem, zwiedzanie miasta z pilotem: Krążownik Aurora, Plac św. Izaaka, Newski Prospekt, Katedra Kazańska, Plac Sztuki, Pomnik Puszkina, Muzeum Rosyjskie, Admiralicka Igła. Złocona iglica zwieńczona jabłkiem i chorągiewką w formie karaweli, która od 1719 roku zdobi wieżę gmachu Admiralicji, to symbol miasta. Widać ją z wielu stron. Prowadzi także tych, którzy wędrują Newskim Prospektem, najsłynniejszą ulicą Petersburga. Tu można spotkać nowobogackich Rosjan, żebraków, weteranów wojen w Afganistanie czy Czeczenii, biznesmenów i turystów, którzy wybrali się na zakupy na przykład do Gostinnego Dworu pod numerem 35 czy Pasażu pod 48. A wśród zalewu reklam niezwykłe wrażenie robi skromna, niebieska tablica pod numerem 14: „Obywatele, w czasie ostrzałów artyleryjskich ta strona ulicy jest bardziej niebezpieczna”. W uszach brzmi VII Symfonia Dymitra Szostakowicza, zwana „Leningradzką”. Mimo że pamiętające carskie czasy gmachy sąsiadują z radzieckimi plombami jest to najbardziej reprezentacyjna i najelegantsza ulica miasta.. po południu spotkanie z przewodnikiem, zwiedzanie ok. 2 godz. Soboru Isaakievskiewskiego, wejście schodami wewnątrz Soboru na dach, podziwianie panoramy miasta. Kolacja, połączona z 2 godzinnym rejsem statkiem po Newie do zatoki fińskiej. Powrót do hotelu, nocleg.

III dzień     St. Petersburg

Po śniadaniu ciąg dalszy zwiedzania miasta z przewodnikiem między innymi zwiedzanie: Twierdza Pietropawłowska z Katedrą św. Piotra i Pawła, w której znajdują się groby carów, Sobór św. Mikołaja, cerkiew i Sobór Aleksandro-Newskaja i Spas na Krowi, Cerkiew i Klasztor Smolny, Teatr Mariiński, Gmach Admiralicji, Gmach Sztabu Generalnego, Pałac marmurowy (bez zwiedzania wnętrz), Cypel Wyspy Wasiliewskiej, Nabrzeże Uniwersyteckie i Pałacowe, Plac Senacki ze słynnym pomnikiem Piotra I – Miedziany Jeździec. po południu zwiedzanie pod opieką przewodnika 2-3 g. wnętrza Pałacu Zimowego, w którym znajduje się jedno z największych muzeów świata – Ermitaż. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg. Możliwość fakultatywnie zorganizowania wstępów do opery lub baletu. Repertuar będzie znany na miesiąc przed terminem wycieczki.

IV dzień    Peterhof / Pawłowsk – Carskie Sioło

Po śniadaniu wyjazd z przewodnikiem (wycieczka trwa ok. 10 godz) do 1. Peterhofu – byłej rezydencji carskiej, zwiedzanie Pałacu i Parku Dolnego, gdzie zgromadzone są najbardziej atrakcyjne fontanny i kaskady. Peterhof jest skarbem rosyjskiej i światowej architektury i sztuki. W przeszłości Wielki Pałac Peterhof był letnią rezydencją rodziny carskiej. Sam car, Piotr Wielki, zaprojektował układ pałacu. Wielki Pałac Peterhof jest nie bez przesady nazywany jednym z najpiękniejszych i najbogatszych pałaców całego świata. Nie ustępuje mu nawet Wersal czy Hofburg. Jest to tak niezwykły kompleks, że turyści zgodnie przyznają, iż można by tu przebywać bez końca nie bez przyczyny jest nazywany światową stolicą fontann. Na terenie całego parku o powierzchni blisko 600 ha znajdują się 144 fontanny, często złote, o 2000 strumieni wodnych. W parku znajdują się cztery zabytkowe kaskady. Cały zespół fontann wyrzuca łącznie 34 tys. litrów wody na sekundę(!). Ciekawe jest to, iż fontanny pałacu funkcjonują bez skomplikowanych urządzeń, pomp, ponieważ w konstrukcji parku Peterhof wykorzystano nierówności w terenie oraz naturalne źródła wodne. 2. Carskiego Sioła – zwiedzanie Ekaterinninskij pałac, Jantarnaja komnata, park. Miejscowość została założona przez Katarzynę I, żonę Piotra Wielkiego, jako jej letnia rezydencja. Wewnątrz Wielkiego Pałacu Jekateryninskiego znajduje się kilkadziesiąt komnat. Nadal nie wszystkie zostały odtworzone po zniszczeniach, jakie wyrządzili hitlerowcy w czasie II wojny światowej. W komnatach mnóstwo jest obrazów, często ukazujących carów. Charakterystyczne są też niebieskie piece w stylu holenderskim. Jednak największą atrakcją jest Bursztynowa Komnata. Mniej znana, choć równie piękna jest Wielka Sala Tronowa(inaczej lustrzana lub balowa), o powierzchni ponad 800 m2. Powrót na nocleg ok. g 22-ej .

V dzień    Tallinn

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i wyjazd w kierunku Tallina. Ok. 14-ej przyjazd do Tallina, zwiedzanie miasta pod opieką pilota. Górne Miasto: historyczne wzgórze z zamkiem i licznymi punktami widokowymi, Dolne Miasto: zabytki wokół ulic Pikk, Lai i Vent, plac ratuszowy, mury obronne z basztami: Kiek in de Kök, Gruba Małgorzata czy też Długi Herman. Sobór Aleksandra Newskiego, Krótka i Długa Noga, kościoły św. Mikołaja i św. ducha, Dom Bractwa Czarnogłowych. Wieczorny wyjazd w kierunku Polski, przejazd non stop.

VI dzień

Zakończenie wycieczki w godz. przedpołudniowych

Świadczenia zawarte w cenie:

– przejazd autokarem kl. lux (klimatyzacja, video, mini bar, wc)
– 3 noclegi w hotelu ** (pok. 2-3 os. z łazienkami)
– wyżywienie wg programu
– przewodnik polskojęzyczny wg programu
– bilety wstępu: wg programu:
1. rejs statkiem po Newie z kolacją
2. obór Isaakievskijewski
3. filary Soboru
4. Twierdza Pietropawłowska
5. Aleksandro-Newskaja Ławra
6. Spas na Krovi
7. Ermitaż
8. Peterhof (Bolszoj pałac i Niżnij park)
9. Pawłowsk (pałac i park)
10. Carskie Sioło (Ekaterininskij pałac, Jantarnaja komnata, park)
– opieka profesjonalnego pilota
– ubezpieczenie NNW i KL oraz bagaż

Terminy: do uzgodnienia
Cena: uzależniona od terminu i ilości osób w grupie

Uwaga: Cena nie obejmuje – Kosztu wizy do Federacji Rosyjskiej. Dokumenty potrzebne do uzyskania wizy tj. paszport ważny min. 6 miesięcy, zdjęcie, wypełniony wniosek wizowy (wniosek wizowy można wydrukować ze strony www.poland.mid.ru).

W celu ustalenia szczegółów serdecznie zapraszamy do siedziby biura

WordPress Theme built by Shufflehound.