Litwa Łotwa Estonia 10 dni

Litwa – Łotwa – Estonia – 10 dni

I dzień        Ełk – Kowno – Kłajpeda – Pałanga

We wczesnych godz. porannych wyjazd z Ełku w kierunku granicy. Przekroczenie granicy litewskiej w Budzisku. Przyjazd do Kowna – miasto pełne pamiątek poświęconych Mickiewiczowi, związane z okresem nauczycielskim wieszcza, z czasem jego tęsknoty za lepszym życiem, ukochaną Marylą i wileńskimi przyjaciółmi. Dwugodzinny spacer pod opieką pilota. Zobaczymy ruiny zamku z XIII wieku, wspaniałe Stare Miasto z ratuszem zwanym „Białym Łabędziem”, Dom Perkuna oraz kościół Witolda nad brzegiem Niemna. W godz. popołudniowych przyjazd do trzeciego, co do wielkości miasta Litwy – Kłajpedy. Zwiedzanie miasta m. in. stare miasto i port. Wstępy do Muzeum Oceanograficznego i Delfinarium. Przyjazd do Pałangi, zakwaterowanie w hotelu lub pensjonacie. Ok. 20- ej wspólna kolacja, nocleg.

II dzień      Pałanga – Kretynga – Szawle – Ryga

Pałanga to znane uzdrowisko, położone malowniczo nad Morzem Bałtyckim. Krótkie zwiedzanie miasta: Muzeum Bursztynu z unikatową kolekcją bursztynu w Pałacu Tyszkiewiczów, spacer po Parku Botanicznym (110 ha, ponad 300 gatunków drzew, oranżeria z 80 gatunkami róż, liczne fontanny) oraz molo. Wyjazd do Rygi przez pobliską Kretyngę, gdzie w pałacu Józefa Tyszkiewicza, zwiedzimy muzeum krajoznawcze z 36000 eksponatami obrazującymi dzieje Żmudzi lub zatrzymamy się na chwilę w kawiarni, która ma swoją siedzibę w przepięknym ogrodzie zimowym ze 130 gatunkami roślinności tropikalnej. Zwiedzanie Góry Krzyży w Szawlach – słynna na całym świcie góra z dziesiątkami tysięcy symboli męki Chrystusa. Krzyże wykonane z drewna lub metalu, granitu lub kamienia, szkła czy przeróżnych innych materiałów, ozdobne, proste czy też w formie kapliczek stawiano na wzgórzu od czasów powstań narodowych: styczniowego i listopadowego. Za czasów Zw. Radzieckiego były oznaką przywiązania Litwinów do katolicyzmu i walki o własną tożsamość. Późnym popołudniem przyjazd do Rygi, obiadokolacja i nocleg.

III dzień     Ryga – Tallin

Po śniadaniu, spotkanie w Rydze z przewodnikiem i zwiedzanie miasta: Starówka masywne, mieszczańskie kamienice oraz zespół średniowiecznych kamieniczek tzw. „Trzej Bracia”, Ratusz, Zamek Kawalerów Mieczowych, Katedra Domska ze słynnymi organami, Mała i Wielka Gildia, Pomnik Wolność, który jest tym dla Rygi, czym Statua Wolności dla mieszkańców NY. Wyjazd z Rygi nadmorską trasą w kierunku granicy łotewsko – estońskiej. Wyjazd z Rygi nadmorską trasą w kierunku granicy łotewsko – estońskiej. Wieczorny przyjazd do Tallina, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

IV dzień      Tallinn

Po śniadaniu spotkanie z miejscowym przewodnikiem i zwiedzanie miasta (niekiedy złośliwie określanego mianem suburbia Helsinek): Górne Miasto: historyczne wzgórze z zamkiem i licznymi punktami widokowymi, Dolne Miasto: zabytki wokół ulic Pikk, Lai i Vent, plac ratuszowy, mury obronne z basztami: Kiek in de Kök, Gruba Małgorzata czy też Długi Herman. Sobór Aleksandra Newskiego, Krótka i Długa Noga, kościoły św. Mikołaja i św. ducha, Dom Bractwa Czarnogłowych. Po południu dla chętnych zwiedzanie pod opieką pilota: słynnego skansenu – Rocca al Mare. Obiadokolacja, nocleg.

V dzień        Helsinki

Po śniadaniu wycieczka promowa do Helsinek – stolicy Finlandii. Zobaczymy m.in. Plac Senacki z Katedrą Luterańską, gmach Senatu, sobór Uspienski, Gmach Finlandii, skalny kościół Temppeliaukio, piękny Park Sibeliusa. Obiadokolacja i nocleg w Tallinie. Obiadokolacja i nocleg w Tallinie.

VI dzień      Tallinn – Park Narodowy Lahemaa

Po śniadaniu, wyjazd do Narodowego Parku Lahemaa (649 km powierzchni). W programie: Jagala Juga – największe wodospady w Estonii, Kiuu- Mnisia Wieża, głazowiska w okolicach Kasispea (obwód 35,7 m oraz wysokość 6,8 m), Palmse – zabytkowy zespół pałacowo-parkowy, Käsmu najpiękniejsze miejsce w Parku Narodowym oraz 3-4 godzinny spacer widokowy nabrzeżem morskim. Obiadokolacja i nocleg na terenie parku.

VII dzień    Rakvere – Parnawa – Ryga

Po śniadaniu wyjazd do Rakvere, zwiedzanie średniowiecznego, kamiennego, potężnego zamku oraz centrum miasteczka ze średniowiecznymi kamieniczkami na ul. Pikk. Wyjazd w kierunku Parnawy, krótkie zwiedzanie letniej stolicy kraju. Miasta położonego po obu brzegach najdłuższej w Łotwie rzeki Parnawa. Na uwagę zasługuje starówka z główną ulicą Ringi, Wielki Most oraz przystań jachtowa. Czas wolny na zakup pamiątek. Obiadokolacja i nocleg w Rydze lub okolicach.

VIII dzień   Ryga – Pilsrundale – Wilno

Po śniadaniu jedziemy na przygranicze łotewsko – litewskie. Zwiedzanie w Pilsrundale pałacu zwanego „Nadbałtyckim Wersalem”. Pałacu ze 138 pokojami o łącznej pow. ok. 7000 m², będącego przykładem kunsztu sztuki barokowej. Nocleg i obiadokolacja w Wilnie lub okolicach.

IX dzień     Wilno – Troki

Po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie: Cmentarz na Rossie – jednego z najpiękniejszych cmentarzy polskich, na którym znajdują się: grób matki Marszałka J. Piłsudskiego z jego sercem, groby legionistów, górka literatów m. in z grobem J. Lelewela, Pałac i ogrody prezydenckie, Kościół św. Anny (najsłynniejszy zabytek Wilna-do zdobienia użyto 33 rodzajów cegieł) ulica Żydowska, Plac Ratuszowy, Plac Katedralny, którego ciekawostką jest jedna z płyt z napisem „stebuklas”-cud, upamiętniająca w 1989r żywy łańcuch ludzki (650 km) ciągnący się z Tallina do Wilna. Tworzyli go protestujący ludzie przeciwko okupacji sowieckiej. Katedra (przypuszczalnie wybudowana w miejscu świątyni Perkuna, w latach 50 przez władze sowieckie zamknięta, w 1989r ponownie zwrócono wiernym- największą świątynię na Litwie) Uniwersytet Wileński – słynie z unikatowej architektury, ciekawych dziedzińców i oraz barokowego kościoła św. Janów. Kościół Piotra i Pawła (ok. 2 tys. stiukowych rzeźb – zabytek wileńskiego baroku), wieża Gedymina – przepiękna panorama na starówkę. Zarzecze – mistyczny i najbardziej romantyczny zakątek Wilna, często porównywane z paryskim Monmartre. Cmentarz Antokolski – panteon Republiki Litewskiej, gdzie spoczywają m.in. obrońcy niepodległości z 31 lipca 1991. Kaplica Ostrobramska, Zaułek bernardyński z mieszkaniem A. Mickiewicza, Cela Konrada, Cerkiew św. Ducha. Przejazd do Trok, dawnej stolicy Wielkiego Księcia Litewskiego. Zwiedzanie na wyspie Piles odrestaurowanego XIX w.: Zamku Księcia Witolda. Krótki wypoczynek w jednej z kawiarenek (polecamy b. smaczne kibiny/pieróg) lub spacer nad brzegiem jeziora. Pożegnalna kolacja w regionalnej karaimskiej restauracji lub na starówce w Wilnie. Nocleg.

X dzień      Wilno Wieża + Centrum Europy

Przed południem wjazd na wieżę telewizyjną, wys. 326 m, (wyższa od wieży Eiffla), gdzie przy filiżance kawy czy herbaty można podziwiać panoramę miasta. Następnie wyjazd do centrum Europy ok. 25 km poza Wilno, gdzie geografowie ustalili, iż w pobliżu wsi Purnuszki znajduje się centrum Europy. Symbolem centrum jest ogromny głaz, który należy dotknąć a następnie udać się do CIT po certyfikat poświadczający pobyt w centrum Europy. W „Parku Europy” o pow. 55 ha zobaczymy również ponad 90 dzieł rzeźbiarzy z różnych krajów świata – m.in. M. Abakanowicz, D. Oppenheim, S. Le Witt. Miejsce to odwiedza ok. 60 tys. turystów w roku. Obiad w Wilnie. Indywidualny spacer po starówce lub ewentualne zakupy. Wyjazd w kierunku granicy w Ogrodnikach. W późnych godz. wieczornych przyjazd do miejsca podstawienia autokaru.

Świadczenia zawarte  w cenie:

  1. 9 noclegów (hotel lub hostel lub domki campingowe).
  2. Wyżywienie zgodnie z programem.
  3. Usługi miejscowych przewodników (Ryga, Tallin, Wilno).
  4. Transport luksusowym autokarem (video, wc, klimatyzacja, mini bar).
  5. Opieka polskiego pilota.
  6. Ubezpieczenie  KL , NNW  oraz bagaż.

Cena nie obejmuje:

Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów 35,- EUR oraz biletu na prom lub wodolot do Helsinek ok. 60,-EUR w dwie strony.

Uwaga:

Klientom z terenu proponujemy nocleg wstępny i końcowy w bursie szkolnej za dodatkową opłatą (ok. 30,00 zł /nocleg)

Zastrzegamy prawo ponownego przeliczenia kosztu imprezy w przypadku wzrostu cen paliwa, dewiz itp.

WordPress Theme built by Shufflehound.