GRUZJA
FANTASTYCZNY KRAJ LUDZI, HISTORII, MORZA, GÓR I PRZYRODY
I dzień Warszawa
Wylot do Kutaisi
II dzień Kutasisi – Batumi
Przylot na lotnisko Kopitnari, przejazd do Kutaisi, śniadanie.Zwiedzanie regionu Imeretiii: Kutaisi główne miasto regionu a zarazem drugie co do wielkości w kraju, okresowo bywało stolicą całej gruzińskiej monarchii. Królewskie czasy zapisały się bogato w miejscowej architekturze.Przed południem zobaczymy dwa monastyry: GELATI (wpisany na listę UNESCO), ufundowanego przez króla Dawida Budowniczego na początku XII w. który spoczywa tu wraz z innymi władcami Gruzji, a prezydent Saakaszwili wybrał to miejsce na inaugurację swojej prezydentury. W środku znajdują się piękne, kolorowe freski uważane za jedne z najwspanialszych w całym kraju oraz położonego w wąwozie rzeki Cchalcitela Motsameta (Męczenników) Monastyr zbudowano dla uczczenia dwóch gruzińskich książąt – Dawida i Konstantyna, którzy sprzeciwili się Arabom (podbijającym i panującym na ziemiach gruzińskich w VII i VIII wieku) i odmówili przyjęcia islamu, za co ponieśli śmierć.
Po południu Adżaria – region, który kojarzy się zazwyczaj z czarnomorskimi plażami, polami herbaty oraz gruzińskim islamem. Do Adżarii przylgnęło określenie „muzułmańska Gruzja”. Naszym celem jest Batumi – stolica regionu, najpiękniejsze miasto Gruzji. Wstępy do Ogrodu Botanicznego ze wspaniałymi wodospadami i niesamowitą roślinnością. Zwiedzanie światowej klasy kurortu położonego miedzy morzem a górami, z nowoczesną architekturą poprzeplataną zabytkowymi budowlami, wśród wszechobecnych palm. Wjazd kolejką linową na górę z tarasem widokowym i podziwianie panoramy miasta nocą, koncerty tańczących i śpiewających fontann. Obiadokolacja i nocleg w Batumi. Trasa ok. 150 km.
III dzień Kutaisi (Imeretia)
Po śniadaniu wyjazd do Kutaisi, po trasie wstępy do Jaskini Prometeusza słynącej z ciekawych form stalaktytów i stalagmitów, jednej z najpiękniejszych w Gruzji. Poza rolą polityczną Imeretia pełni także funkcję prężnego ośrodka kultury i życia.. Imeretia – serce starożytnej Kolcjidy to również jeden z najważniejszych regionów winiarskich. Ogólne zwiedzanie miasta oraz katedry Bagrata – symbol miasta i największa atrakcja, zrekonstruowana w 2008 r. Kamień połączono z drewnem i stalą, nadając całości nieco awangardowego wyrazu. Krotki odpoczynek w hostelu. Wczesnym wieczorem gruzińska Supra w restauracji z imeretynskim chorem Qvali Nateli lub muzyką na żywo. Trasa ok. 140 km
IV dzień Wardzi – Borżomi – Tbilisi
Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Wardzi (plaster miodu) symbol ochrony chrześcijaństwa – region Samcche-Dżawachetia, zwiedzanie skalnego miasta, które zostało zbudowane w XII-XIII w. na polecenie króla Jerzego III a dokończone przez królową Tamarę z rodu Bagratydów, to ona ostatecznie zdecydowała o klasztornym charakterze miasta. Do dziś zachowało się ponad 250 skalnych komnat z pierwotnej wersji 6 tys. Na 13 poziomach oraz fragmenty sieci tuneli, korytarzy, schodów i systemu wodno-kanalizacyjnego. Wejściami były ukryte tunele, zaczynające się pod rzeką Mtkwari.
Następnie przejazd do Borżomi, miasta gdzie wytwarzana jest woda mineralna Bojromi, która należy do jednych z bardziej ekskluzywnych wód świata. Jest porównywana do wody Vichy Granade Grille. Krótki spacer po porosyjskim kurorcie położonym w głębokim, zielonym wąwozie 800 m npm. Ze źródłami wód mineralnych z możliwością degustacji ulubionej wody Churchila i Gagarina.
Przyjazd do Tbilisi, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg. Trasa: 350 + 150 km
V dzień Tbilisi
Po śniadaniu zwiedzanie miasta Tbilisi (perła Kaukazu) – stolica i największe miasto Gruzji położone nad rzeką Kurą, zamieszkane przez 1,15 mln os. To urocze miasto o bardzo bogatej historii, pełne wspaniałych zabytków, ale też barów, klubów i restauracji.
Zwiedzanie – stara część miasta –Cerkiew Metechi (XIII w), co oznacza „miejsce przy pałacu”. Faktycznie była częścią kompleksu pałacu królów Gruzji, z którego jednak nic poza nią nie pozostało. Jest to świątynia otaczana chyba największym kultem z cerkwi w Tbilisi, a przy tym jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta. Abanotubani, znane łaźnie siarkowe – wizytówka Tbilisi. To najstarsza dzielnica w stolicy (jej początki sięgają nawet 1500 lat wstecz!), wg legendy król Wachtang Gorgasali miał odkryć gorące źródła, które zainspirowały go do założenia nowego miasta. Z królewskiej łaźni korzystał A. Dumas, Marco Polo oraz Puszkin. Z 60 do czasów teraźniejszych zachowało się jedynie 6, które nadal funkcjonują.
Twierdza Narikala (IV w.), starożytna imponująca twierdza majestatycznie góruje nad starówką Tbilisi. Usytuowana na górze Mtacminda, zadziwia wszystkich wysokimi ścianami, imponującym widokiem Możemy stąd podziwiać piękne widoki Tbiliskiej Starówki. Twierdza powstała w IV wieku, jest rówieśniczką miasta Katedra Sioni (VII w), gdzie przechowano krzyż Św. Nino, która rozpowszechniła chrześcijaństwo do Gruzji w IV wieku, Bazylika Anczyschati – najstarsza cerkiew miasta (VI w), spacer centralną aleją Rustaweli– najbardziej reprezentatywna ulica miasta z Operą Rustavelego, Parlamentem i ogromem XIX i XX, pięknych budynków. Przejazd historycznym tramwajem linowym na górę z wieżą telewizyjną i parkiem rozrywki, późnowieczorny wjazd kolejką linową ze Skweru Europejskiego na wzgórze i panorama Tbilisi nocą.
Obiadokolacja, nocleg
VI dzień Wojenna Droga Gruzińska
Gruzińska Droga Wojenna to ponad 200-kilometrowa trasa wiodąca z Tbilisi do rosyjskiego Władykaukazu, jedyna naturalna droga przebiegająca przez pasmo Kaukazu. Nazwę swoją zawdzięcza czasom z początków XIX w., kiedy to Rosja zaanektowała Gruzję i gruntownie wyremontowała drogę, przystosowując ją do celów. Militarnych (szybkiego przerzucania wojsk przez Kaukaz). Swoją rolę odegrali wtedy m.in. polscy budowniczowie
Po śniadaniu wyjazd na szlak – czas na prawdziwe górskie widoki. Groźnie nazwana Gruzińska Droga Wojenna to dziś przede wszystkim trasa widokowa, wspinająca się prawie na 2400 m i kończąca się (turystycznie) widowiskowym wjazdem pod kościół Cminda Sameba nieopodal miasta Stepantsminda.
Przejazd ok. 200 km trasą Javari – Gudauri – Kazbegi gdzie miejscami zobaczymy nieziemskie widoki na góry.
Fakultatwynie możliwy wjazd jeepami do najwyżej położonego (2100m npm) kościoła św. Trójcy (Cminda Sameba). Powrót do Tbilisi, obiadokolacja, nocleg. Trasa ok. 270 km
VII dzień Sighnaghi – Udobno
Po śniadaniu wyjazd do Sighnaghi w regionie Kahetii – wschodnia części Gruzji to kolebka światowego winiarstwa. Jest jednym z najmniejszych miast w kraju. Gospodarka Sighnaghi opiera się głównie na produkcji wina i tradycyjnych dywanów. Miasto i jego okolica znana jest z pięknych krajobrazów (panorama Kaukazu) oraz zabytków. Po rekonstrukcji miasta stało się ono ważnym ośrodkiem turystycznym Gruzji. Odwiedzimy również: klasztor BODBE gdzie kąpała się i została pochowana św. Nino, która ochrzciła Gruzję. Kompleks monastyrów na półpustynnych stokach góry Garedża – David Garegi. Obiadokolacja w nietypowej scenerii, na stepach między Gruzją a Azerbejdżanem lub w Udabno (pustynia) niewielka wioska z przepiękną okolicą i spokojem. Porośnięte trawą wzgórza o każdej porze roku wyglądają inaczej, lecz niezmiennie pięknie. Późny powrót do Tibilisi. Nocleg. Trasa ok. 320 km
VIII dzień Mtskheta – Gori – Uplistsikhe
Po śniadaniu, wyjazd do miasteczka położonego w pobliżu Tibilisi, przy ujściu rzeki Aragwy do Kury. Mtskheta przez kilka wieków była stolicą gruzińskiego królestwa Iberii. Mtskheta to miasto, które może się poszczycić wspaniałymi zabytkami gruzińskiej cywilizacji, które w 1994 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Przejazd przez Gori – miejsce urodzenia Stalina do Uplistsikhe Complex (Pańska Twierdza) starożytne skalne miasto we wschodniej Gruzji. Jest to największe miasto skalne na terenie Gruzji. Składa się z wielu imponujących rozmiarem systemów pomieszczeń, często rozlokowanych na kilku poziomach, połączonych korytarzami lub schodami. Zbudowane na lewym, skalistym i wysokim brzegu rzeki Kury. Powstanie budynków datuje się od V w p.n.e do późnego średniowiecza, są one mieszanką unikatowych stylów kulturowych Anatolii i Iranu, a także architektury pogańskiej i chrześcijańskiej.
Przejazd wieczorny na kolację i nocleg do Kutaisi. Trasa ok. 260 km
IX dzień Kopitnari k/Kutaisi
Wczesno- poranny wyjazd na lotnisko, przelot do Warszawy. Zakończenie wycieczki.
Świadczenia zawarte w cenie:
1. 7 noclegów w hostelach lub gest hausach (pok. 2-3-4 os.)
2. wyżywienie: 7 x śniadania, 7 x obiadokolacje w tym 1 typowa Gruzińska supra – uroczysta uczta gruzińska z winem i napojami
3. bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i bilety na przejazdy kolejkami linowymi
4. opieka profesjonalnego pilota
5. transfery z i na lotnisko
6. transport na terenie Gruzji – busem ( do dyspozycji całodobowo)
Cena nie obejmuje:
1. Biletu lotniczego, linia Wizz Air (cena uzależniona od daty zakupu)
2. ubezpieczenia KL (10000,- EUR), (NNW (2000,- EUR) oraz bagaż (200,- EUR)
Do Gruzji można jechać z dowodem osobistym lub z paszportem bez wizy!
Uwagi:
· ww. program należy traktować ramowo i może on ulec zmianie z zachowaniem wszystkich pozycji zwiedzania.
· kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu. Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.
· w Gruzji, poza plażami Batumi, od turysty oczekiwany jest skromny ubiór mężczyźni zazwyczaj noszą długie spodnie, kobiety sukienki /spódnice za kolana, jeżeli kobieta decyduje się na spodnie, powinny one być do kostek. Kobiety nie powinny nosić bluzek z głębokimi dekoltami. W wielu obiektach sakralnych od kobiet wymaga się nakrycia głowy.
· wygodne buty. Wiele atrakcji wymaga podejść po kamienistych drogach pod górę. Pamiętajmy, że na każdej trasie pokonujemy odcinki przez góry, gdzie pogoda może znacznie różnić się od upalnych dolin. Przyda się cieplejsze okrycie chroniące również przed deszczem oraz krem z filtrem przeciwsłonecznym.
· w Gruzji będzie konieczność wymiany pieniędzy na lokalną walutę – lari (GEL). Aktualne kursy można sprawdzić /porównać na www.xe.com..
· w Gruzji działają telefony polskich operatorów GSM.
· w Gruzji w dalszym ciągu najpopularniejszym językiem obcym jest rosyjski. Wbrew utartemu przekonaniu Gruzini nie mają nic przeciwko posługiwaniu się tym językiem.
· na wszystkie leki wwożone do Gruzji Klienci powinni mieć recepty/zaświadczenia lekarskie, a zestaw mieć w bagażu podręcznym. Inaczej mogą zostać rozpakowane główne bagaże a leki bez zaświadczeń mogą zostać zatrzymane. Obowiązuje absolutny zakaz wwożenia do Gruzji leków zawierających kodeinę lub pseudoefedrynę ( np. Ibuprom ). Szczegółowe informacje do uzyskania w Ambasadzie Gruzji w Warszawie tel. 22 616 62 21/lub 22/lub 25. Każdy bagaż przed wyjściem z hali przylotów jest prześwietlany. Podobnie przy wylocie: tu kontrola ikon, noży, pamiątek stylizowanych na antyki.