Włochy 10 dni

Padwa – Florencja – Piza – Siena – Asyż – Rzym – Watykan – Monte Cassino – Pompeje – Wezuwiusz – San Marino – Wenecja

I dzień    Czechy

W godz. porannych wyjazd z miejsca podstawienia autokaru w kierunku granicy przyjazd na obiadokolację i nocleg do hotelu położonego w pobliżu granicy z Austrią. Uwaga: możliwość zorganizowania kolacji integracyjnej tzw. morawskiego wieczoru:muzyka folklorystyczna, przekąski, danie główne (pieczony na ruszcie udziec wieprzowy), deser, kawa/herbata, piwo lub wino

II dzień    Padwa

We wczesnych godz. rannych ok. 07,00 śniadanie, wyjazd w kierunku Włoch. Przejazd przez Alpy. W godz. popołudniowych przyjazd do Padwy, krótkie zwiedzanie Bazyliki św. Antoniego oraz historycznego centrum miasta. Obiadokolacja, nocleg w okolicach Bolonii, gdzie charakterystyką tego miasta jest czerwony kolor dachówek. Zdecydowana większość domów jest zbudowana z cegły, co jest dość nietypowe jak na Italię.

III dzień    Florencja – Piza

Po śniadaniu, przyjazd do Florencji – perły Toskanii. Florencja to muzeum pod gołym niebem, w mieście tym znajduje się ponad 50% wszystkich włoskich zabytków zwiedzanie z miejscowym przewodnikiem miasta: kościół św. Krzyża z nagrobkami sławnych florentyńczyków, Katedra Santa Maria del Fiore ze słynną czerwoną kopułą. Integralną częścią kompleksu katedry są dzwonnica Giotta i baptysterium ze słynną Bramą Raju Ghibertiego, Piazza della Signoria – główny plac miasta, powstał w 1268 roku w wyniku wyburzenia części budynków najważniejszych galerii świata – Gli Uffizi, zwiedzimy kompleks architektoniczny San Lorenzo, Bazylikę Santa Croce, Ogrody Boboli, malowniczy Most Złotników. Następnie przejazd do Pizy, urokliwego miasta przeżywającego rozkwit w średniowieczu. W programie zwiedzanie: Campo dei Miracoli (czyli Pola Cudów) z katedrą o przepięknej wielopoziomowej fasadzie, koliste Baptysterium oraz słynna Krzywa Wieża (oglądana z zewnątrz), czyli dawna katedralna dzwonnica, budowana przez prawie dwieście lat!.. Obiadokolacja i nocleg w okolicach Sieny.

IV dzień     Siena – Asyż

Śniadanie. Przejazd do Sieny. Atrakcją okolonego średniowiecznymi murami miasta jest jego architektoniczne piękno – majestatyczny gotycki zespół. Zwiedzanie miasta: Piazza del Campo (plac o kształcie wielkiej muszli uważany jest za jeden z najpiękniejszych placów świata), katedra, dom narodzin św. Katarzyny oraz spacer po pięknej Via di Citta ze wspaniałymi pałacami. Po południu przejazd do Asyżu . Zwiedzimy Bazylikę Matki Bożej Anielskiej, Ogród różany, Bazylikę Św. Franciszka i Św. Klary, Plac Komunalny, Oratorium Małego Franciszka. Przejazd na nocleg i obiadokolację w okolice Rzymu.

V dzień    Rzym – Watykan

Według legendy Rzym został założony w 753 roku p.n.e. przez Romulusa i Remusa, gdzie Najstarsze części miasta powstały na wzgórzach Palatyńskim i Kapitolińskim. Po śniadaniu przejazd od Watykanu,zobaczymy tu, Bazylikę Św. Piotra, Grób Jana Pawła II, Muzea Watykańskie. Szczególnej uwadze polecamy Pietę Michała Anioła, wspaniały baldachim wykonany przez Berniniego oraz posąg Św. Piotra. Następnie zejście do krypt watykańskich – wizyta na grobie Jana Pawła II. Przejazd metrem do centrum miasta. Dalszy ciąg zwiedzania – Panteon, Plac Hiszpański z fontanną Barcaccia w kształcie łodzi , schody z kaskadą balustrad i balkonów oraz słynną Fontanną di Trevi. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

VI dzień    Rzym – Monte Cassino

Śniadanie, do poludnia zwiedzania historycznego centrum z przewodnikiem: Forum Trajana, Kapitol, Więzienie Mamertyńskie, Forum Romanum, Koloseum, Święte Schody, Bazylika Św. Jana na Lateranie. Przejazd do Monte Cassino miejsca słynnej bitwy polskiego II Korpusu z Niemcami. Odwiedzimy polski cmentarz żołnierzy gen. Andersa, opactwo benedyktynów oraz Muzeum Multimedialne – Historiale di Cassino. Obiadokolacja i nocleg w okolicach Neapolu.

VII dzień    Pompeje – Wezuwiusz

Po śniadaniu, wykwaterowanie i przejazd do Pompejów – antycznego miasta zalanego przez lawę podczas ogromnej erupcji Wezuwiusza i dzięki temu zachowanego do dzisiejszych czasów w niezmienionym kształcie! W przypadku sprzyjającej pogodzie wjazd na Wezuwiusz. Przyjazd na obiadokolację i nocleg w okolicach San Marino.

VIII dzień    San Marino

San Marino to jeden z mniejszych krajów Europy, który otoczony ze wszystkich stron jest przez Włochy. Mniejszym państwem jest jedynie Watykan i Monako. San Marino uważa się za najstarszą republikę świata, utworzoną 301 lat p.n.e. przez utalentowanego chrześcijańskiego budowniczego, kamieniarza zwanego Świętym Marinusem. Po śniadaniu wyjazd do San Marino, pieszy spacer wśród średniowiecznej architektury rozpoczniemy od najstarszej bramy prowadzącej do stolicy republiki – Bramy Św. Franciszka. Następnie przejdziemy do Groty Kuszników i przed budynek parlamentu Republiki San Marino. Dalej zobaczymy Bazylikę Del Santo, w której przechowywane są relikwie Św. Marino i przejdziemy do wieży Guida najstarszej części fortyfikacji otaczającej średniowieczne San Marino. Czas wolny na ewentualne zakupy. Obiadokolacja i nocleg w okolicach Padwy.

IX dzień    Wenecja

Jest to niezwykłe miasto, wpisane na  listę UNESCO, położone na stu wyspach oplecionych labiryntem kanałów, którego ulice są pełne wody o kolorach lazuru i zieleni. Główna ulica Wenecji Canał Grande uważana jest z najpiękniejszą ulicę świata. Jej zabudowa nosi wpływy Orientu, włoskiego baroku i renesansu. Po śniadaniu, wykwaterowanie, zwiedzanie Wenecji: Plac św. Marka – zwanym najpiękniejszym salonem Europy, który z trzech stron otoczony jest pałacami (m.in. Pałac Dożów), a z czwartej zamyka go bizantyjska Bazylika. Nad całością placu góruje 100 metrowa średniowieczna dzwonnica, która jest najwyższą budowlą Wenecji. Z jej szczytu rozpościera się wspaniała panorama całego miasta. Brzegi kanałów łączy ok. 400 mostów. Podczas wycieczki odwiedzimy najwspanialsze z nich – Most Westchnień i Most Rialto. Na zakończenie (fakultatywnie) zwiedzanie wysp: Burano – słynnej z produkcji pięknych koronek i Murano – wyspy o wielowiekowej tradycji szklarstwa. Wyjazd w kierunku Polski ok. 20-ej, po trasie obiadokolacja. Nocny przejazd przez Austrię i Czechy.

X dzień    Polska
Przekroczenie granicy w godz. porannych, śniadanie w Cieszynie lub okolicach. Przyjazd do miejsca podstawienia autokaru w późnych godz. popołudniowych.

Świadczenia zawarte w cenie:  

  • 8 noclegów w hotelach **/***(1 w Czechach, pozostałe na terenie Włoch ) pok. 2-3 os. z pełnym węzłem sanitarnym
  • Wyżywienie: 9 śniadań wzmocnionych, 9 obiadokolacji z napojami
  • Opieka profesjonalnego pilota
  • bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
  • usługi miejscowych przewodników
  • Ubezpieczenie NNW (2000,- EUR)+ KL  (10000,- EUR) oraz bagaż (150,- EUR)
  • Przejazd autokarem marki zach. wyposażonym w wc, video, mini barek, klimatyzację

Termin: do uzgodnienia
Cena: uzależniona od ilości osób w grupie
W celu ustalenia szczegółów zapraszamy do siedziby biura