Węgry Eger – BUDAPESZT – Keszthely – Esztergom – 9 dni

Węgry
Eger – BUDAPESZT – Keszthely –Esztergom
Węgry to niewielki, ale gościnny kraj. Budapeszt to piękne miasto z historią i klimatem. Węgry są krajem powszechnie kojarzącym się z gulaszem, dobrym winem, niezrozumiałym językiem oraz papryką – ponad 1000 odmian. Nigdzie na świecie to warzywo nie cieszy się taką estymą i popularnością jak na Węgrzech
I dzień                       
w godz. wieczornych (godz. 22,oo) wyjazd w kierunku Węgier, podczas przejazdu krótkie postoje, przejazd przez Polskę i Słowację
II dzień           Eger – Budapeszt
przyjazd do Egeru (węgierki Kraków) – miasta słynnego z bohaterskiej obrony przed Turkami w 1552 r. W godz. przedpołudniowych ogólne zwiedzanie pod opieką pilota historycznego centrum miasta: Plac Istvana Dobo z  neoklasycystyczną bazyliką z lat 1831-1836, drugą co do wielkości na Węgrzech; barokowy kościół minorytów; eklektyczny ratusz miejski; cerkiew, zbudowana przez uchodźców serbskich pod koniec XVIII w.; barokowo-rokokowy budynek Liceum Karola Eszterhazego (obecnie Wyższa Szkoła Pedagogiczna), wraz z obserwatorium astronomicznym; minaret. Następnie przejazd na zach. części Egeru do malowniczej Doliny Pięknej Pani (Szepasszonyvogly), znanej z winnych piwniczek wykutych w skale, a także przyjemnych restauracyjek, które nazywa się tam czardami. Wstępy do jednej z piwniczek, degustacja 5 rodzajów win. Po degustacji przejazd przez Egerszalok, gdzie zobaczymy „puchatą " białą skałę – węgierskie Pamukkale.  To związki wapnia wytrącają się z wody i cały czas tworzą nowe pokłady.  Przyjazd do bazy zakwaterowania, Budapeszt lub okolice, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.
III dzień         Budapeszt
po śniadaniu, spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie stolicy Węgier: Wzgórze Zamkowe: Zamek Królewski (mieszczący obecnie różne muzea i galerie) zaliczany do drugiej po Parlamencie najbardziej reprezentacyjnej budowli Węgier plac św. Trójcy z wspaniałym kościołem św. Macieja, Baszty Rybackie, z których roztacza się piękny widok na brzeg Dunaju, Brama Wiedeńska, Cytadela – panorama Budapesztu. Możliwe wstępy do muzeum Marcepana (wszystkie postaci, obrazy i budynki, każdy detal wykonany jest z kolorowej masy marcepanowej, co wydaje się aż niemożliwe czasem).  Spacer przez fragment ogrodów królewskich. Następie polecamy rejs statkiem po Dunaju lub spacer po wyspie Małgorzaty.
Kolacja w jednej z wielu winiarni Budapesztu z muzyką na żywo, kuchnia i folklor madziarski
IV dzień          Budapeszt
po śniadaniu, czas wolny na ewentualne zakupy, następnie spotkanie  z przewodnikiem i ciąg dalszy zwiedzania ruiny klasztoru Dominikanek, spacer Aleją Artystów, Teatr Letni. Następnie neogotycki Parlament o 268 m długości z zębatą fasadą, ozdobioną 88 postaciami władców węgierskich oraz z gigantyczną kopułą wysokości 96 m, Węgierska Akademia Nauk, kościół św. Stefana, Park Vorasliget – galeria Narodowa i Muzeum Historii Budapesztu przy Placu Bohaterów. Po południu wstępy do Oceanarium-Tropicarium o powierzchni prawie 3000 m², jako pierwszy taki obiekt w Europie Środkowo-Wschodniej. Składa się na nie kilka dużych hal, które podzielono tematycznie, by jak najlepiej zaprezentować odwiedzającym florę i faunę prawdziwych tropików. Na cały obiekt składa się kilka oddzielnych hal, mieszczących w swych wnętrzach oddzielne wystawy tematyczne. Ekspozycje te nie mają jednak nic wspólnego z tradycyjnym muzeum – zaraz po przekroczeniu bramki wejściowej już po kilku krokach czujemy się, jakbyśmy zmienili kontynent i w ciągu kilku chwil przemieścili do prawdziwej dżungli, pełnej tropikalnej roślinności i egzotycznych zwierząt… Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
V dzień         Keszthely
po śniadaniu, wykwaterowanie, wyjazd na całodzienna wycieczkę krajoznawczą do najstarszego, urokliwego miasta nad Balatonem – Keszthely. Ogólne zwiedzanie placu Głównego: Ratusz w stylu zopf wraz z Urzędem Burmistrza, którego fundamenty pochodzą z XVIII wieku,  klasztor i kościół franciszkanów, które w czasach tureckich służyły jako twierdza graniczna, pomnik Świętej Trójcy, spacer główną ulicą Kossutha gdzie zobaczymy dom w którym urodził się słynny kompozytor K. Goldmark. Na zakończenie pobytu wstępy do pałacu Festeticsów. W 16 salach pałacu można obejrzeć wystawę przedstawiającą styl życia arystokracji XVIII i XIX w., jak również najpiękniejsze eksponaty broni ozdobnej oraz słynny zbiór trofeów Windischgraetza. Przed wejściem do pałacu znajduje się pomnik najsłynniejszego członka rodziny – Györgya Festeticsa (1755-1819). Na szczególną uwagę zasługuje  sala biblioteczna, mieszcząca oryginalne meble i składający się z ponad 90 tys. tomów zbiór książek czy też jedna z większych w Europie makieta kolejki o pow. 500 m². W późnych godz. popołudniowych zakwaterowanie w Keszeley lub okolicach, kolacja nocleg
VI – VIII dzień          Wypoczynek nad Balatonem
3 dni błogiego leniuchowania nad Balatonem, w cenie śniadania i obiadokolacje
IX dzień          Szentedre – Esztergom
Po śniadaniu, wykwaterowanie, wyjazd w kierunku Szentedre zwanego „Monmartre Dunaju”. Malownicze miasteczko położone na zboczach naddunajskich wzgórz. Miasteczko przypomina polski Kazimierz nad Wisłą. Wąskie i kręte uliczki, piękne kościółki, małe i nastrojowe kafejki oraz piękny pasaż wzdłuż brzegu Dunaju nadają mu niepowtarzalny charakter.   To architektoniczna i krajobrazowa perełka, to brama do Zakola Dunaju, „miasto Serbów” i „miasto baroku”, „miasto malarzy” i „miasto 7 wież”. Spacer po barokowej starówce, wstępy do Muzeum Marcepana (możliwość zakupu słodyczy). Następnie zwiedzanie Esztergom miejsca koronacji św. Stefana. Wstępy do największej na Węgrzech Bazyliki (5-ta co do wielkości na świecie) klasycystyczna budowla mierząca 118 m długości i 40 m szerokości, o kopule wysokiej na 100 m. Bazylika posiada najbogatszy skarbiec w Europie środkowej: klejnoty, drogocenny sprzęt liturgiczny, krzyż koronacyjny z XIII w., średniowieczne haftowane złotem ornaty i inne precjoza, gromadzone przez wieki przez prymasów ostrzyhomskich. Najcenniejszym eksponatem jest Kalwaria króla Macieja Korwina. To arcydzieło, ważące 7 kg, zostało wykonane z czystego złota oraz 213 pereł i 70 drogich kamieni.
W godz. popołudniowych wyjazd w kierunku Polski, po trasie późny obiad. Przyjazd do miejsca podstawienia autokaru w godz. porannych następnego dnia.
Terminy: do uzgodnienia. 
Cena: uzależniona od terminu i ilości osób w grupie.
W celu ustalenia szczegółów serdecznie zapraszamy do siedziby biura.