Eger –Esztergom – Keszthely – BUDAPESZT

I dzień
w godz. wieczornych (godz. 22,00) wyjazd w kierunku Węgier, podczas przejazdu krótkie postoje, przejazd przez Polskę i Słowację

II dzień           Eger – Esztergom – Budapeszt
przyjazd do Egeru (węgierki Kraków) – miasta słynnego z bohaterskiej obrony przed Turkami w 1552 r w godz. przedpołudniowych
Ogólne zwiedzanie pod opieką pilota historycznego centrum miasta: Plac Istvana Dobo z  neoklasycystyczną bazyliką z lat 1831-1836, drugą co do wielkości na Węgrzech; barokowy kościół minorytów; eklektyczny ratusz miejski; cerkiew, zbudowana przez uchodźców serbskich pod koniec XVIII w.; barokowo-rokokowy budynek Liceum Karola Eszterhazego (obecnie Wyższa Szkoła Pedagogiczna), wraz z obserwatorium astronomicznym, minaret. Następnie przejazd na zach. części Egeru do malowniczej Doliny Pięknej Pani (Szepasszonyvogly), znanej z winnych piwniczek wykutych w skale, a także przyjemnych restauracyjek, które nazywa się tam czardami. Wstępy do jednej z piwniczek, degustacja  5 rodzajów win. Po degustacji przejazd przez Egerszalok do Esztergom, gdzie zobaczymy „puchatą " białą skałę – węgierskie Pamukkale.  To związki wapnia wytrącają się z wody i cały czas tworzą nowe pokłady. Po południu zwiedzanie Esztergom miejsca koronacji św. Stefana. Wstępy do największej na Węgrzech Bazyliki (5-ta co do wielkości na świecie) klasycystyczna budowla mierząca 118 m długości i 40 m szerokości, o kopule wysokiej na 100 m. Bazylika posiada najbogatszy skarbiec w Europie środkowej: klejnoty, drogocenny sprzęt liturgiczny, krzyż koronacyjny z XIII w., średniowieczne haftowane złotem ornaty i inne precjoza, gromadzone przez wieki przez prymasów ostrzyhomskich. Najcenniejszym eksponatem jest Kalwaria króla Macieja Korwina. To arcydzieło, ważące 7 kg, zostało wykonane z czystego złota oraz 213 pereł i 70 drogich kamieni. Przyjazd do bazy zakwaterowania, Budapeszt lub okolice, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

III dzień         Keszthely
po śniadaniu, wyjazd na całodzienna wycieczkę krajoznawczą Balatonu do najstarszego, urokliwego miasta nad Balatonem – Keszthely
Ogólne zwiedzanie placu Głównego: Ratusz w stylu zopf wraz z Urzędem Burmistrza, którego fundamenty pochodzą z XVIII wieku,  klasztor i kościół franciszkanów, które w czasach tureckich służyły jako twierdza graniczna, pomnik Świętej Trójcy, spacer główną ulicą Kossutha gdzie zobaczymy dom w którym urodził się słynny kompozytor K. Goldmark. Na zakończenie pobytu wstępy do pałacu Festeticsów. W 16 salach pałacu można obejrzeć wystawę przedstawiającą styl życia arystokracji XVIII i XIX w., jak również najpiękniejsze eksponaty broni ozdobnej oraz słynny zbiór trofeów Windischgraetza. Przed wejściem do pałacu znajduje się pomnik najsłynniejszego członka rodziny – Györgya Festeticsa (1755-1819). Na szczególną uwagę zasługuje sala biblioteczna, mieszcząca oryginalne meble i składający się z 86 000 tomów zbiór książek. Powrót do hotelu, krótki odpoczynek transfer autokarem na kolację. Kolacja w jednej z wielu winiarni Budapesztu z muzyką na żywo, kuchnia i folklor madziarski.

IV dzień          Budapeszt
po śniadaniu, spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie stolicy Węgier
Wzgórze Zamkowe: Zamek Królewski (mieszczący obecnie różne muzea i galerie) zaliczany do drugiej po Parlamencie najbardziej reprezentacyjnej budowli Węgier plac św. Trójcy z wspaniałym kościołem św. Macieja, Baszty Rybackie, z których roztacza się piękny widok na brzeg Dunaju, Brama Wiedeńska, Cytadela – panorama Budapesztu. Możliwe wstępy do muzeum Marcepana (wszystkie postaci, obrazy i budynki, każdy detal wykonany jest z kolorowej masy marcepanowej, co wydaje się aż niemożliwe czasem). Spacer przez fragment ogrodów królewskich. Następnie polecamy rejs statkiem po Dunaju lub spacer po wyspie Małgorzaty. Obiadokolacja, nocleg.
Dla chętnych pod opieką pilota (przejazd publicznymi środkami lokomocji): przejazd mostem łańcuchowym czy też Elżbiety na drugą stronę Dunaju, wejście na wzgórze Gelerta – podziwianie pięknej panoramy Pesztu (historycznie starszy – w przeszłości stanowił uboższą dzielnicę przemysłową).
lub
Przejazd do centrum miasta, wiecznie żywego i potwornie zatłoczonego. Indywidualny spacer główną ulicą miasta, ul. Vaci gdzie usłyszeć można praktycznie wszystkie języki świata. Miejsce to tętni życiem  praktycznie całą dobę z mnóstwem restauracji, klubów czy też sklepów z pamiątkami.

V dzień            Budapeszt
po śniadaniu wykwaterowanie, czas wolny na ewentualne zakupy, następnie spotkanie z przewodnikiem i ciąg dalszy zwiedzania Ruiny klasztoru Dominikanek, spacer Aleją Artystów, Teatr Letni. Następnie neogotycki Parlament o 268 m długości z zębatą fasadą, ozdobioną 88 postaciami władców węgierskich oraz z gigantyczną kopułą wysokości 96 m, Węgierska Akademia Nauk, kościół św. Stefana, Park Vorasliget – galeria Narodowa i Muzeum Historii Budapesztu przy Placu Bohaterów. Po południu wstępy do Oceanarium-Tropicarium o powierzchni prawie 3000 m², jako pierwszy taki obiekt w Europie Środkowo-Wschodniej. Składa się na nie kilka dużych hal, które podzielono tematycznie, by jak najlepiej zaprezentować odwiedzającym florę i faunę prawdziwych tropików. Na cały obiekt składa się kilka oddzielnych hal, mieszczących w swych wnętrzach oddzielne wystawy tematyczne. Ekspozycje te nie mają jednak nic wspólnego z tradycyjnym muzeum – zaraz po przekroczeniu bramki wejściowej już po kilku krokach czujemy się, jakbyśmy zmienili kontynent i w ciągu kilku chwil przemieścili do prawdziwej dżungli, pełnej tropikalnej roślinności i egzotycznych zwierząt…
Po obiadokolacji wyjazd w drogę powrotną.

świadczenia zawarte w cenie

  1. 3 noclegi w hotelu lub pensjonacie w Budapeszcie lub na obrzeżach miasta, pok. 2-3 os. z pełnym węzłem sanitarnym
  2. Wyżywienie: 3 x śniadanie, 3 x obiadokolacja,
  3. 1 x obiadokolacja przy muzyce na żywo w winiarni tzw wieczór czardasza
  4. Opieka profesjonalnego pilota
  5. Usługi miejscowego przewodnika
  6. Audio guide: bezprzewodowy zestaw słuchawkowy
  7. Ubezpieczenie AXA S.A.  KL (10000,- EUR), (NNW (2000,- EUR) oraz bagaż (200,- EUR)
  8. Przejazd autokarem marki zach. wyposażonym w wc, video, mini barek,  DVD, klimatyzację
  9. Bilety wstępów: Bazylika w Esztergom (skarbiec, krypty, przewodnik); zwiedzanie winnej piwniczki Dolina Pięknej Pani; pałac w Keszthely (komnaty, wystawa powozów, wystawa modeli największych kolei w Europie, trofea łowieckie, palmiarnia); Budapeszt ( kościół św. Macieja, Oceanarium, rejs statkiem po Dunaju).

Terminy: do uzgodnienia
Cena: uzależniona od terminu i ilości osób w grupie
W celu ustalenia szczegółów serdecznie zapraszamy do siedziby biura