Bieszczady – Budapeszt

Węgry to niewielki, ale gościnny kraj. Budapeszt to piękne miasto z historią i klimatem. Węgry są krajem powszechnie kojarzącym się z gulaszem, dobrym winem, niezrozumiałym językiem oraz papryką – ponad 1000 odmian. Nigdzie na świecie to warzywo nie cieszy się taką estymą i popularnością jak na Węgrzech.
I dzień        Bieszczady (pętla bieszczadzka ok. 200 km)     
W godz. wieczornych dnia poprzedniego (godz. 23,oo) wyjazd w kierunku Bieszczad. W godzinach porannych spotkanie z przewodnikiem, objazd Bieszczad tzw. „Dużą Pętlą „: Lesko, Uherce Min. Bóbrka, Łobozew, Ustjanowa, Ustrzyki Dolne, Lutowiska, Stuposiany, cerkiew w Czarnej Górnej, Baligród-cmentarz i pomnik gen. Świerczewskiego, Przełęcz Wyżna – wejście na Połoninę Wetlińską – 1253 m, piesza wycieczka w góry na Połoninę Wetlińską do „Chatki Puchatka” – 1228 m. n. p. m. około 3-godz Połonina Wetlińska należy do Bieszczad Wysokich, ponieważ obejmują swoim zasięgiem wszystkie najwyższe pasma górskie Bieszczadów od Wetliny na wschód aż po granice państwa opierając się od północy na Bukowym Berdzie (1313 m) oraz na Magurze Stuposiańskiej (983 m). W Myczkowcach zwiedzimy Caritas – centrum Kultury Ekumenicznej z miniaturami 102 drewnianych świątyń karpackich z pogranicza polsko-słowackiego – nowa atrakcja Bieszczadów, następnie godzinny relaks podczas rejsu stateczkiem po jez. Solińskim. Przyjazd do bazy zakwaterowania, obiadokolacja i nocleg.
Uwaga: w tym dniu proponujemy spotkanie integracyjne grupy: kolacja grillowana lub przy ognisku z muzyką na żywo lub mechaniczną.

II dzień        Koszyce – Budapeszt 
Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku Budapesztu, po trasie krótkie zwiedzanie Koszyc. Prawie wszystkie zabytki Koszyc są skoncentrowane w historycznym centrum miasta, będącym pod względem wielkości powierzchni największym miejskim rezerwatem zabytkowym na Słowacji. Jego centralnym punktem jest wrzecionowaty Rynek Główny, który słusznie uważa się za jeden z najpiękniejszych słowackich rynków. Jest nadzwyczajnie żywą pieszą strefą, otoczoną mnóstwem pięknych zabytkowych budynków. Dominantą miasta i rynku jest gotycka Katedra św. Elżbiety (Dóm sv. Alžbety), który jest największym kościołem na Słowacji a jednocześnie leżącą najdalej na wschód katedrą zachodniego typu w Europie. W godz. wieczornych zakwaterowanie w hotelu w Budapeszcie, obiadokolacja, po kolacji przejazd mostem łańcuchowym czy też Elżbiety na drugą stronę Dunaju, wejście na wzgórze Gelerta – podziwianie pięknej panoramy Pesztu (historycznie starszy – w przeszłości stanowił uboższą dzielnicę przemysłową).

III dzień        Budapeszt
Po śniadaniu, spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie stolicy Węgier: Wzgórze Zamkowe: Zamek Królewski (mieszczący obecnie różne muzea i galerie) zaliczany do drugiej po Parlamencie najbardziej reprezentacyjnej budowli Węgier plac św. Trójcy z wspaniałym kościołem św. Macieja, Baszty Rybackie, z których roztacza się piękny widok na brzeg Dunaju, Brama Wiedeńska, Cytadela – panorama Budapesztu. Możliwe wstępy do muzeum Marcepana (wszystkie postaci, obrazy i budynki, każdy detal wykonany jest z kolorowej masy marcepanowej, co wydaje się aż niemożliwe czasem). Po zwiedzaniu muzeum można dokonać zakupów: figurki czy likiery marcepanowe, doskonały prezent z Węgier. Spacer przez fragment ogrodów królewskich. Następie polecamy rejs statkiem po Dunaju lub spacer po wyspie Małgorzaty. Kolacja w jednej z wielu winiarni Budapesztu z muzyką na żywo, kuchnia i folklor madziarski.

IV dzień        Budapeszt 

Po śniadaniu wykwaterowanie, czas wolny na ewentualne zakupy, następnie spotkanie z przewodnikiem i ciąg dalszy zwiedzania ruiny klasztoru Dominikanek, spacer Aleją Artystów, Teatr Letni. Następnie neogotycki Parlament o 268 m długości z zębatą fasadą, ozdobioną 88 postaciami władców węgierskich oraz z gigantyczną kopułą wysokości 96 m, Węgierska Akademia Nauk, kościół św. Stefana, Park Vorasliget – galeria Narodowa i Muzeum Historii Budapesztu przy Placu Bohaterów. Przejazd do centrum miasta, wiecznie żywego i potwornie zatłoczonego, Indywidualny spacer  na główną ulicą miasta, ul. Vaci gdzie usłyszeć można praktycznie wszystkie języki świata. Miejsce to tętni życiem praktycznie całą dobę z  mnóstwem restauracji, klubów czy też sklepów z pamiątkami.
lub
przejazd do Esztergom – krótkie zwiedzanie miasteczka, miejsca koronacji św. Stefana: największa na Węgrzech Bazylika (5-ta co do wielkości na świecie) klasycystyczna budowla mierząca 118 m długości i 40 m szerokości, o kopule wysokiej na 100 m. Bazylika posiada najbogatszy skarbiec w Europie środkowej: klejnoty, drogocenny sprzęt liturgiczny, krzyż koronacyjny z XIII w., średniowieczne haftowane złotem ornaty i inne precjoza, gromadzone przez wieki przez prymasów ostrzyhomskich. Najcenniejszym eksponatem jest Kalwaria króla Macieja Korwina. To arcydzieło, ważące 7 kg, zostało wykonane z czystego złota oraz 213 pereł i 70 drogich kamieni. Późny obiad w restauracji na terenie Węgier, wyjazd w kierunku miejsca podstawienia autokaru. Przyjazd do miejsca podstawienia autokaru w godz. porannych następnego dnia.
Świadczenia zawarte w cenie:

  1. 3 noclegi w hotel lub pensjonat: 1  na terenie Bieszczad, 2 w Budapeszcie lub na obrzeżach miasta, pok. 2-3 os. z pełnym węzłem sanitarnym
  2. Wyżywienie: 3 x śniadanie, 3 x obiadokolacja, 1 x obiadokolacja przy muzyce na żywo
  3. Bilety wstępów: Bieszczadzki Park Narodowy, Ogród Ekumeniczny, rejs statkiem po jez. Solińskim, kościół św. Macieja, rejs statkiem po Dunaju
  4. Opieka profesjonalnego pilota
  5. Usługi przewodników: 1 x Bieszczady oraz 2 x Budapeszt
  6. Ubezpieczenie KL (10000,- EUR), (NNW (2000,- EUR) oraz bagaż (200,- EUR)
  7. Przejazd autokarem marki zach. wyposażonym w wc, video, mini barek,  DVD, klimatyzację

Cena nie zawiera:
Biletu wstępu do skarbca Bazyliki w Esztergom    ok. 500,-HUF/os.

Uwaga: Kolejność zwiedzanych obiektów może ulec zmianie.
Terminy: do uzgodnienia
Cena: uzależniona od terminu i ilości osób w grupie
W celu ustalenia szczegółów serdecznie zapraszamy do siedziby biura.