Estonia – Finlandia – Norwegia – Szwecja – Dania

Estonia – Finlandia – Norwegia – Szwecja – Dania

Tramping krajoznawczy z noclegami w domkach campingowych

Zjawiska niekończących się dni. Gęste lasy, które toną w mrocznej, dostojnej zieleni. Kraina zazwyczaj skuta lodem, najwspanialsze bogactwo nieposkromionej przyrody.
Błękit nieba, przejrzysta toń wód, ośnieżone szczyty gór, wyspy, wysepki, fiordy, wodospady, lodowce.
O Skandynawii, ktoś powiedział, „jest tak piękna i kapryśna jak kobieta…”

ESTONIA Talinn

FINLANDIA Helsinki, Pojezierze Fińskie, wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi

NORWEGIA Nordkapp, cypel Knivskjelodden, Lofoty, wybrzeże Kystriksveien, lodowce: Svartisen i Jostedalsbreen, „Drabina Trolli”, „Droga Orłów”, Geiranger, wodospady Siedmiu Sióstr, „Śnieżna Droga”, płaskowyż „Dom Olbrzymów”, Gudvangen, kazalnica Preikestolen, most Oresund, Oslo

SZWECJA Goeteborg

DANIA Kopenhaga

1 dzień          
Ełk – Tallin / ESTONIA

W godz. wieczornych wyjazd z Ełku w kierunku granicy litewskiej. Przekroczenie granicy w Budzisku. Jazda non stop w kierunku Tallina. Po trasie krótkie postoje.

2 dzień        
Tallinn – Helsinki / FINLANDIA

Przyjazd do Tallina w godz. przedpołudniowych. Spotkanie z miejscowym przewodnikiem i zwiedzanie miasta: Górne Miasto: historyczne wzgórze z zamkiem i licznymi punktami widokowymi, Dolne Miasto: zabytki wokół ulic Pikk, Lai i Vent, plac ratuszowy, mury obronne z basztami: Kiek in de Kök, Gruba Małgorzata czy też Długi Herman. Sobór Aleksandra Newskiego, Krótka i Długa Noga, kościoły św. Mikołaja i św. Ducha, Dom Bractwa Czarnogłowych. Krótki odpoczynek, indywidualne zwiedzanie lub ew. zakupy. Przejazd autokarem do portu, zaokrętowanie na prom płynący w kierunku Helsinek. Nocleg na promie.

3 dzień       
Helsinki – Kuopio  

Zejście z promu, piesze zwiedzanie pod opieką pilota dzielnicy portowej: Sobór Uspieński, Plac Senacki z luterańską katedrą i pomnikiem Aleksandra II. Przejazd autokarem do centrum Helsinek, bulwar Mannerheima, Gmach Finlandia projektu A. Alto, Temppeliaukio – kościół w skale, pomnik kompozytora Sibeliusa. Przejazd do Lahti, krótki spacer wokół słynnych skoczni narciarskich. Po południu wyjazd na nocleg w Kuopio, które jest rozwiniętym ośrodkiem turystycznym, handlowym i edukacyjnym, a w pobliżu Kuopio znajduje się kompleks skoczni narciarskich Puijo.

4 dzień        
Kuopio–Oulu–Rovaniemi–Inari–Karasjok

Dzień ten, praktycznie spędzimy w autokarze, do pokonania ok. 900 km.  Z Kuopio leżącego w krainie 1000 jezior (wschodnia prowincja) poprzez Oulu (Białe Miasto), które jest ważnym portem Zatoki Botnickiej, zamarzającym przez część roku – przejedziemy również prowincję Laponia. Laponia stanowi rozległą wyżynę o wysokości 300-400 m n.p.m., ponad którą wznoszą się do 800 m n.p.m. pojedyncze twardzielce kwarcytowe (tuntury). Panuje tu klimat polarny – długie mroźne zimy, krótkie lato, stolicą, której jest, Rovaniemi, tu właśnie przekroczymy koło podbiegunowe północne oraz na krótki moment zatrzymamy się w wiosce św. Mikołaja. Dalej na północ droga będzie wiodła przez rozległe przestrzenie z licznymi jeziorami, aż do największego jeziora północnej Finlandii, Inari. To olbrzymie jezioro o powierzchni 1400 km2 i głębokości do 60 m jest usiane licznymi wysepkami (ok. 3 tys.). Przekroczenie granicy w Alligas, nocleg Karasjok (Norwegia).

5 dzień         
Karasjok – Russenes – Kafjord – Skarsvag – Nordkapp / NORWEGIA
 

Kierunek Przylądek Północny: przejazd słynną Drogą Reniferów, wzdłuż urokliwego, długiego fiordu Kafjord, mając piękne widoki surowych gór pokrytych północną roślinnością tundry, następnie przejazd tunelem podwodnym na wyspę Mageroya do Nordkapp. Nordkapp to urwisko skalne o wysokości 307 metrów z bezkresnym widokiem na wody arktyczne. Zwiedzanie Oś. Przylądka Północnego, gdzie w salach kinowych można obejrzeć film stereoskopowy pokazujący m.in. zorze polarne, można również nabyć pocztówki z okolicznościowym stemplem, zjeść posiłek w restauracji lub barze (drogo), gdzie z platformy widokowej rozciąga się wspaniały widok na morze. Piesze przejście (ok. 5 h w obie strony) do najdalej wysuniętego na północ punktu Europy na cypel Knivskjelodden. O północy podziwianie zachodu i wschodu słońca. Wyjazd w kierunku Narviku, jazda nocą.

6 dzień       
Camping okolice Narviku 

Ok. południa przyjazd na camping w okolice Narviku, zakwaterowanie, dzień na odpoczynek. 

7 dzień      
Narvik – Lofoty  

Przedpołudniowe zwiedzanie, położonego nad fiordem Narviku. Muzeum ruchu oporu z czasów II wojny światowej (30 NOK), prowadzone przez Norweski Czerwony Krzyż. Pomnik polskich marynarzy z ORP Grom, poległych w Bitwie o Narwik oraz w Harvik 7 km od miasta cmentarz z 97 grobami polskich żołnierzy. Z Góry Fagernesfjellet 700 m n.p.m. – wjazd kolejką (60 NOK), można wejść pieszo – rozległy widok na port i okoliczne fiordy. Nocleg na wyspie Austvagoy w archipelagu wysp Lofoty, którego największą atrakcją jest dziewicza przyroda.  

8 dzień      
Lofoty – objazd archipelagu – A

Całodzienny objazd archipelagu. Największą atrakcją wysp, jest dziewicza przyroda, na którą składają skaliste góry, fiordy, morze i niebo. Lofoty słyną również z licznych kolonii rzadkich ptaków. Miasteczka i wioski są niezwykle urokliwe i malownicze, ze specyficzną atmosferą. Na wyspach znajduje się kilka muzeów prezentujących rybołówstwo na Lofotach. Do najciekawszych należy Muzeum Norweskich Wiosek Rybackich w miejscowości A (najkrótsza nazwa). Na wyspie Hamnoy, osada Reine, to najbardziej malownicze miejsce całych Lofotów. Osada rozrzucona jest na kilkunastu wysepkach połączonych mostami. Wszystko mieni się tu soczystymi kolorami – drewniane domy, kutry, łodzie, rybackie chorągiewki, boje, nawet suszące się na wietrze sztokfisze. Wszystko to jednak nic w porównaniu z górami, które otaczają Reine ciasnym pierścieniem. Kilkanaście ponad 500 metrowych szczytów wznosi się wprost nad miasteczkiem. Takiego kształtu gór nie spotka się nigdzie indziej w świecie, wygięte zbocza jakby prężą się i schylają w stronę fiordu rozcinającego zatokę. Zwiedzanie archipelagu zakończymy na południowo-zachodnim końcu drogi w miejscowości A. Powrót na wyspę Austvagoy, nocleg.

9 dzień       
Svolvar – Skutvik – Fauske – Kystriksveien – Kilboghamn  

Opuszczamy malowniczą krainę, przeprawiając się z Svolvar do Skutvik promem (ok. 2 h rejs) Kystriksveien, czyli słynny Szlak Wybrzeża (droga E-17) liczący łącznie ok 800 km, prowadzi przez najbardziej malownicze fragmenty Nordlandu. W tym dniu przejedziemy I etap trasy, ok. 400 km. W kierunku Fauske przejedziemy przez dziesiątki tuneli, w otoczeniu szczytów górskich pow. 1500m. Z Loding (początek E-17) dojedziemy do Straumen, gdzie na dłuższą chwilę zatrzymamy się na moście, łączącym dwa brzegi, cieśniny o szerokości 150 m Saultstraumen. Podczas przypływu gwałtownie podnosi się poziom wody w cieśninie, przy jej przepływie z jednego fiordu do drugiego tworzy się jakby wodospad na morzu. Z zegarkiem w ręku można sprawdzić, że zawsze o tych samych porach dnia i nocy rozpoczyna się przypływ lub odpływ, wówczas potężne masy wody przetaczają się przez cieśninę. Dalszy przejazd trasą E-17 wzdłuż baśniowego wybrzeża, krótka przeprawa promowa, przejazd pod największym lodowcem Norwegii – Svartisen. Jazda wzdłuż jęzorów lodowca, które sięgają brzegu morskiego. Następny 1 h rejs promem do Kilboghamn. Nocleg na campingu, którego właścicielem jest Polka.

10 dzień       
Kystriksveien – Mosjoen – Trondheim
 

Druga część drogi E-17, która przez niektórych nazywana jest również „powolną drogą”, dla Turysty to uczta dla oka. Przepiękne widoki łańcuchów górskich, wyspy i wysepki będą nagrodą za mrówcze tempo przejazdu. Krótka przeprawa promowa, zjazd z „powolnej drogi” w kierunku Mosjoen. 30 km za miastem skręcimy w prawo, by zobaczyć wodospad ze skaczącymi łososiami. Wodospad niewysoki, ale spada szeroką kaskadą. W pierwszym momencie będziemy sądzić, iż opisy przewodników są nieco przesadzone, ale im dłużej wpatrzymy się w wodospad, tym więcej zauważamy łososi. Następnie przejazd „Drogą Arktyczną” w kierunku Trondheim. Przed Stjenkjer zmiana krajobrazu, zaczynają się rolnicze tereny. Już nie tylko łąki, ale dużo pól uprawnych, zboża, ziemniaki.  Nocleg w okolicach Trondheim (Haimdal).

11 dzień     
Trondheim – „Drabina Trolli” – „Droga Orłów” – Geiranger 

Przed południem zwiedzanie Trondheim: katedra Nidaros – największy średniowieczny budynek Norwegii. Z zewnątrz szary gmach, jednak pięknie zdobiony, z misternie wykonaną witrażową rozetą. Wnętrza: mroczne i kolorowe jednocześnie, niezwykłe, tajemnicze. Perła architektury, porównywalna z paryską Notre Dame. Stiftsgarden, oficjalną rezydencję królewską i jednocześnie największy drewniany dom w Skandynawii. Most na rzece Nidelva – drewniany, czerwony, ażurowy i po katedrze uznawany jest za drugi symbol miasta, a wzdłuż rzeki, ustawione na palach zabytkowe drewniane spichlerze z XVIII w. – zielone, czerwone, bordowe i pastelowe. Wyjazd w dalszą część podróży. Z Oppdal do Dombas, górska droga prowadzi przez Narodowy Park Doverfjell ze szczytem Snohetta 2286m npm., na obszarze którego, dzikie tereny gór zamieszkują m.in. woły piżmowe. Następnie doliną Romsdalen, o zachwycających pejzażach, miniemy najwyższą pionową skałę w Europie (1000 m wysok.). Zobaczymy majestatyczne granie otaczające miejscowość Andalsnes, za którą „zimny prysznic”, najtrudniejszy odcinek trasy – „Drabina Trolli”. Drogę oddano do użytku, na krótko przed wybuchem II wojny światowej. Te 11 serpentyn (tzw. agrafki), w większości zakręcających pod kątem 180°, niezależnie od kierunku jazdy wprawiają podróżnych w zachwyt, zdumienie czy też strach. Jadąc w górę  zobaczymy,  szczyty: Kongen czyli król (1614m)  i Bispen czyli biskup (1462m). W połowie drogi dojedziemy do kamiennego mostu, przerzuconego nad wodospadem Stigfossen (180 m)-zapierające oddech widoki, spadającej z hukiem do doliny strumieni wody. Przeprawa promowa do Eidsdal przez Norddalsfjord. Ostatnia dawka wrażeń tego dnia. Przejazd serpentynami Ornevengen, czyli „Droga Orłów” do jednego z najbardziej malowniczych fiordów (jęzory morza) i na zakończenie, słynny wodospad „Sjuesoster” – Siedem Sióstr, którego nazwa pochodzi stąd, iż tworzy go siedem opadających, spienionych, warkoczy wodnych, spadających niemal po pionowych ścianach skalnych. Można patrzeć na ten cud w nieskończoność. U jego stóp urocza miejscowość Geiranger, gdzie pozostaniemy na nocleg.
12 dzień    
Geiranger 

Małe miasteczko położone na początku Geirangerfjord jest chyba najbardziej malowniczym z zaludnionych miejsc w Norwegii. Domki skupione przy brzegu, z tyłu liczne wzgórza, wysokie, majestatyczne góry z kaskadami wodospadów.Dzień bez emocji, wypoczynek.

13 dzień   
Geiranger – Dalsnibba – Loen 

Wyjazd w kierunku góry Dalsnibba 1465m npm. Wjazd trudną, szutrową drogą na szczyt góry. Wspaniały krajobraz z punktu widokowego. Słońce odbijające od ośnieżonych szczytów, świeci niesamowitym blaskiem, który poraża oczy. Ciężko jest patrzeć na świat bez ciemnych okularów. Przejazd do Leon w okolicy, którego nocleg.

14 dzień    
Leon – lodowiec Jostedalsbreen 

Dzień na krótkie dojazdy do jęzorów lodowca Jostedalsbreen. Pierwszy etap, malowniczą drogą, wzdłuż jeziora Lovatnet dojedziemy do jęzora Kjenndalsbreen. Piesze podejście wśród polodowcowych głazów, warto!!! ogromna, spękana, biało-niebieska rzeka lodu jest jednym z najmniejszych, powszechnie dostępnych dla turystów jęzorów największego lodowca kontynentalnej Europy. Przejazd wzdłuż jez. Oldevaten do bliźniaczych jęzorów lodowca: Brenndalsbreen i Briksdalsbreen – to rzeźby powstałe w minionych epokach. Od parkingu do czoła lodowca piesza wycieczka, dostarczy niezapomnianych wrażeń. Powrót na nocleg.

15 dzień     
Leon – Lom – „Droga śniegu” – Sogndal

Opuszczamy camping i jedziemy do Lom. Krótki spacer, ew. drobne zakupy. Wyjazd słynną Sognefjell zwaną „Droga Śniegu”. Z najwyżej położonej drogi (1434m n.p.m.) ostatni rzut oka na lodowe czapy Jostedalsbreen oraz nunatak , szczyt wystający z lodu -Lodalskapa (2083m). Jadąc dalej, towarzystwo śnieżnobiałych 2,5 tysiączników zwanych „Domami Olbrzymów”, gwarantuje nam rewelacyjne widoki. Uwaga! Możliwe opady śniegu. Jeśli warunki pogodowe nie zdezorganizują nam czasowo planów, pojedziemy wzdłuż wschodniego brzegu fiordu do Urnes, by zobaczyć niepowtarzalnej urody, najstarszy w Norwegii XI w. Stavkirke – kościół uznany przez UNESCO za światowe dziedzictwo. Nocleg w Sogndal.

16 dzień   
Sogndal – Kaupanger – prom do Gudvangen – Bergen

Wczesny wyjazd do pobliskiego Kaupanger, w którym warto zobaczyć z XII w., drewniany kościół słupowy. Z Kaupanger 2,5 h rejs promem. Najpotężniejszy norweski fiord, na którym spotkać można pełnomorskie statki, gdyż głębokość sięga 1244 m, a szerokość nawet 7 km – Sogenfjord. Najpiękniejsze widoki z górnego pokładu. Wąska odnoga fiordu – w kierunku Gudvangen to strome urwiska, liczne wodospady. Kraina baśni. Przejazd Voss – Bergen to kolejna uczta dla estety. Fantastyczne widoki w otoczeniu huczących wodospadów. Zakwaterowanie w Bergen. Zwiedzanie Bergen nocą: targ rybny na Torget, katedra z XIII w., romańsko-gotycki kościół z XII w.

17 dzień  
Bergen – Halhjem – Sandvikvag – Stavanger

Wycieczka na Preikestolen – blok skalny o boku ok. 25 m, zawieszony pionowo, 600 m ponad wodami fiordu. Promy, tunele i już jesteśmy na parkingu pod kazalnicą skalną. Wspinaczka na szczyt będzie trwała ok. 2 h, ale widoki po drodze i atrakcje na górze w zupełności wynagrodzą wysiłek. Przepiękny widok na okoliczne skały, turkusową wodę i płynące po niej statki. W Stavanger zobaczymy piękną zabudowę Starego Miasta wraz z Katedrą z początków XII w. Nocleg w okolicach Stavanger.

18 dzień 
Stavanger – Kristiansand – Oslo

Kristiansand to piąte pod względem wielkości miasto, drugi największy port Norwegii oraz największa norweska uczelnia (Agder University College, 8000 studentów). Zobaczymy m.in. XVII w. Fortecę-twierdzę; przystań jachtową, fontannę Neptuna; największy (1800 miejsc siedzących) w Norwegii, neogotycki Kościół; Stare Miasto „Posebyen”. Przejazd płd. – zach. nadmorską trasą na ostatni nocleg w Norwegii, okolice Oslo.

19 dzień    
Oslo – Goeteborg / SZWECJA 

Zwiedzanie Oslo zaczniemy od najbardziej reprezentacyjnej ulicy Karl Johans gate: katedra (Domkirke); Parlament (Stortinget) – neoromański budynek wzniesiony w 1866 r, Teatr Narodowy, Uniwersytet – XIX-wieczne budynki klasycystyczne, położony nad fiordem monumentalny Ratusz – symbol miasta. Do powyższych obiektów w miesiącach VII-VIII wstępy bezpłatne. Wzniesioną na wzgórzu piękną budowlę Pałacu Królewskiego (Det Kongelige Slott), przy którym każdego dnia o g. 13,3o można zobaczyć zmianę królewskiej warty. W godz. popołudniowych wyjazd w kierunku granicy. Żegnamy piękną, o intensywnym nasyceniu barw: bieli, błękitu czy też soczystej zieleni, czyli Norwegię. Nocleg w okolicach Goeteborga.
20 dzień     
Goeteborg – Kopenhaga / DANIA

Krótki przeskok autokarem (ok. 280 km) do Helsingborg. Przeprawa promowa przez cieśninę do Helsinger . W Helsinger zobaczymy Zamek Hamleta – Kronborg. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W przeszłości był królewską rezydencją i siedzibą garnizonu wojskowego, a ostatnio służy jako bogate w dokumenty, makiety statków i instrumenty nawigacyjne Muzeum Morskie. Chlubą zamku są również królewskie apartamenty. Renesansowy styl holenderski umeblowania, dwa renesansowe globusy i najdłuższa sala w Europie licząca 62 m. Przejazd Riwierą Duńską do Kopenhagi. Zwiedzanie miasta. Serce Kopenhagi to długi deptak o nazwie Stroget, wzdłuż którego usytuowana są eleganckie i różnorodne sklepy. W jednym kierunku prowadzi on do Placu Ratuszowego i Tivoli, w drugim zaś do Teatru Królewskiego, malowniczego bulwaru Nyhavn oraz licznych galerii sztuki. Zmęczeni zaś zwiedzaniem, czy po prostu pragnący poczuć atmosferę miasta możemy usiąść na jednym z małych placyków ozdobionych fontannami, posmakować piwa Calsberg lub Tuborg w typowym zestawie z czerwonymi duńskimi kiełbaskami. Wieczorny przejazd ósmym cudem świata – most nad cieśniną Sund i łączący Kopenhagę z Malmo w Szwecji. Dokładnie połączenie składa się z mostu, sztucznej wyspy i tunelu o łącznej dł.16 km.
Szlakiem tym przebiegają dwie dwupasmowe jezdnie i dwa tory kolejowe. Most oddano do użytku 1 lipca, 2000. Następnie przejazd do Trelleborg. Odprawa promowa, o g. 22,3o płyniemy do Sassnitz. 3.5 h rejs do Niemiec.

21 dzień    
Sassnitz – Szczecin – Gdańsk – Ełk 

Ok. 02:00 przypłynięcie do Sassnitz. Nocny przejazd przez Niemcy. Przekroczenie granicy, przejazd przez Szczecin, Gdańsk. Przyjazd do Ełku w g. popołudniowych.

Świadczenia zawarte w cenie:

  1. Przejazd na całej trasie luksusowym, klimatyzowanym autokarem.
  2. 1 prom nocny Tallinn – Helsinki.
  3. 1 prom nocny Trelleborg – Sassnitz.
  4. 1 nocleg na promie Tallin – Helsinki w kabinach 4- osob.
  5. 16 noclegów w domkach drewnianych <4-5-6+> osobowych o różnym standardzie, w większości z bieżącą wodą i aneksami kuchennymi
  6. Płatne autostrady, drogi; tunele; mosty.
  7. Płatne wjazdy do miast; parkingi.
  8. Ubezpieczenie Wojażer od NNW (4000,-EUR, KL (5000,-EUR) oraz bagaż (150,-EUR)
  9. Opiekę pilota i kierownika grupy

Cena nie obejmuje:
Wstępy do: centrum turystycznego Nordkapphallen, katedry Nidaros w Trondheim
13 promów na fiordach

Info
Wyżywienie na całej trasie we własnym zakresie
Wybór miejsca w autokarze na podstawie dat wpłacanych zaliczek!!!
Każdy Uczestnik na 1 miesiąc przed wyprawą wraz z umową otrzyma informację o proponowanym wyposażeniu osobistym na czas trampingu po Skandynawii.

W celu ustalenia szczegółów serdecznie zapraszamy do siedziby biura
Co to jest tramping?
Tramping jest to wyjazd organizowany bez kontrahenta zagranicznego. Tramping jest atrakcyjną formą turystyki tańszą od standardowych wycieczek, ponieważ część czynności pobytowych wykonywana jest przez samych uczestników grupy. W wyjazdach trampingowych występuje element WIELKIEJ PRZYGODY, stąd wymagany jest od uczestników dobry stan zdrowia, odporność psychiczna oraz spora doza aktywności. Sukces wyjazd zależy całkowicie od dobrze zorganizowanego życia w grupie, rozumianego jako wzajemna współpraca pilota i grupy.

Tramping nie jest wskazany dla osób nietowarzyskich, egoistycznych, nie chcących dostosować się do reszty uczestników oraz niechętnych do podróżowania różnymi środkami transportu. Uczestnicy wyjazdu muszą mieć świadomość, że w trakcie wyjazdu mogą wystąpić trudności: noclegi, opóźnienia w komunikacji lokalnej, gwałtowne zmiany pogody czy nawet klęski żywiołowe.

Pilot posiada jedynie ogólne wiadomości na temat zwiedzanych obiektów i miejsc. Przy tego typu wyprawach nie należy oczekiwać od pilota wiadomości encyklopedycznych. Pilot przekazuje podstawowe info o zwiedzanych obiektach, wszelkie dodatkowe informacje dostępne sa w przewodnikach.

Zmiana standardu wyjazd trampingowego na jakikolwiek inny w trakcie jego trwania jest nierealna. Oddalenie się od grupy może nastąpić za zgodą pilota na z góry określony czas i na własną odpowiedzialność. Każdy uczestnik grupy zobowiązany jest zabrać ze sobą minimalną ilość dewiz określonych w programie, która wystarcza na pokrycie potrzeb programowych. Dodatkowe kwoty na ewentualne pamiątki, wyżywienie itp. jest to indywidualna sprawa uczestnika.

Uczestników obowiązuje przestrzeganie miejscowego prawa i zwyczajów

Ważne

Warto z pewnością zabrać wszystkie dodatki jak sosy, zupy w proszku i słodycze, a resztę kupować na miejscu. Ceny chleba wahają się od 4 do 10 zł. Drogie są warzywa i owoce oraz produkty mleczne. Najtańsze produkty oferuje sieć Rema 1000, nieco droższe są Coop i Kiwi i Rimi.

Główne danie w restauracji kosztuje zwykle ok. 100 zł. W dużych miastach stosunkowo tanio zjeść można w budkach i w niektórych orientalnych restauracjach. Piwo kosztuje od 20 do 30 zł. Zagraniczne karty płatnicze (VISA, Maestro) nie są w Norwegii powszechnie akceptowane, choć oficjalne informatory głoszą inaczej.

Bankomaty są nawet w małych miasteczkach, trzeba jednak pamiętać, że w Norwegii miasto jest rzadkim zjawiskiem.