Warszawa – Łódź – Nieborów – Żelazowa Wola – 5 dni

P R O G R A M

I dzień        Warszawa
Wyjazd z miejsca podstawienia autokaru w kierunku Warszawa. Po dojeździe zwiedzanie z przewodnikiem Zamku Królewskiego: Apartamenty Wielki i Królewski; Zamek Królewski – jego początki sięgają średniowiecza. Dawna rezydencja książąt mazowieckich i królów polskich oraz siedziba sejmu Rzeczypospolitej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku stał się rezydencją prezydenta Rzeczypospolitej. Zbombardowany podczas działań wojennych we wrześniu 1939 roku, w 1944 roku wysadzony w powietrze przez hitlerowców. Zamek został odbudowany wyłącznie ze składek zebranych przez Polaków w kraju oraz zamieszkujących za granicą. W odbudowane w latach 1971 – 1984 w mury wmontowano ocalałe fragmenty kamieniarki, sztukaterii, snycerki, relikty malowideł ściennych, a wnętrza wyposażono w uratowane, oryginalne dzieła sztuki. Spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie (częściowy przejazd autokarem), Kolumna Zygmunta, spacer ulicami Starego Miasta: Archikatedra Św. Jana, Kanonia, Rynek Starego Miasta, Gnojna Góra, Mury Obronne z Barbakanem, Pomnik Małego Powstańca, Plac Teatralny: Teatr Narodowy, Pałac Blanka, Plac marsz. Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Ołtarz Papieski, przejazd Traktem Królewskim: Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski, Kościół Św. Krzyża, PAN, ul. Nowy Świat, Pl. Trzech Krzyży, budynek Sejmu i Senatu, Zamek Ujazdowski. W przerwie zwiedzania obiad w restauracji w śródmieściu, następnie przejazd do Łazienek Królewskich – jeden z najpiękniejszych zespołów w Europie założonych przez St. Lubomirskiego, zaś obecny kształt zawdzięczają staraniom króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Biały Dom, Belweder – rezydencja prezydentów, Pałac na Wodzie; usytuowany przy Promenadzie Królewskiej, był pierwszym pawilonem wzniesionym przez Stanisława Augusta Poniatowskiego w Łazienkach, następnie przyjazd do miejsca zakwaterowania, kolacja, krótki odpoczynek i wyjazd na spektakl w teatrze Roma lub innym, po spektaklu transfer autokarem do bazy zakwaterowania, nocleg.
II dzień        Warszawa
Po śniadaniu, ciąg dalszy zwiedzania Warszawy:wstępy do Muzeum Powstania Warszawskiego, które otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń powstańczych i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne pokazując nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej przejazd do Wilanowa, zwiedzanie pałacu i parku. Wilanów – Pałac wilanowski należy do czołowych pomników artystycznej kultury Polski XVII wieku. Nazwa pałacu wywodzi się od włoskiego ”Villa Nuova”. Zbudowany w latach 1677-1679 dla króla Jana III Sobieskiego. Fasada i wnętrza urządzone z przepychem typowym dla epoki baroku gloryfikują postać władcy, jego zwycięskie czyny, a także zalety ukochanej żony Marysieńki. Po śmierci króla pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli będąc siedzibą zacnych rodów polskich: Sieniawskich, Lubomirskich, Czartoryskich, Potockich, Branickich. Spacer po wielostykowych parkach i ogrodach Wilanowa, Mauzoleum Stanisława i Aleksandry Potockich. W przerwie zwiedzania obiad w centrum miasta, a następnie przejazd autokarem do Centrum Nauki Kopernik gdzie znajduję się ponad 450 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach. Zaawansowane technologie i multimedia, ale też proste rozwiązania, często oparte na wynalazkach sprzed wielu lat. Nauka i sztuka razem. To miejsce to królestwo eksperymentów i raj dla ciekawych świata. W godzinach wieczornych kolacja w miejscu noclegu lub w centrum, następnie seans filmowy w kinie IMAX w formacie 3 D lub spektakl w teatrze Wielkim. Powrót do bazy zakwaterowania, nocleg.
III dzień        Żelazowa Wola – Nieborów – Arkadia
Po śniadaniu, wykwaterowanie, wyjazd w kierunku Łodzi, po trasie zwiedzanie pod opieką pilota Żelazowej Woli zwiedzanie domu oraz parku, w którym niegdyś mieszkał Fryderyk Chopin. Stała ekspozycja zawiera przedmioty osobiste, dokumenty, rękopisy muzyczne i pozamuzyczne, dzieła sztuki z zakresu malarstwa, rzeźby, grafiki, poświęcone kompozytorowi i osobom z jego najbliższego kręgu. Kolejnym etapem wycieczki jest przejazd do Nieborów i zwiedzanie Pałacu Radziwiłłów wraz z ogrodem. Początki Nieborowa sięgają końca XII w. W 1694 roku kardynał Michał Stefan Radziejowski kupił od Nieborowskich dobra wraz z dworem i na jego zrębach wzniósł barokowy pałac. W pałacu znajduje się obecnie muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach: rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny. Obiad na terenie Nieborowa, następnie przejazd do Arkadii i zwiedzanie parku. Helena Radziwiłłówna zgromadziła w Arkadii bogatą kolekcję sztuki antycznej oraz rzeźb antykizujących i kopii dzieł antycznych. Znalazły się w nim rzymska kopia z białego marmuru głowy Niobe, Popiersie Rzymianki, grecko-rzymskie stale, sarkofagi i urny grobowe. W godzinach podwieczornych przyjazd do bazy zakwaterowania w Łodzi lub okolicach, zakwaterowanie. Po kolacji wyjazd na spektakl w Teatrze Wielkim po zakończeniu spektaklu transfer do bazy zakwaterowania, nocleg.
IV dzień        Łódź
Po śniadaniu, wykwaterowanie, przejazd do centrum miasta, spotkanie z przewodnikiem i spacer jedną z najdłuższych ulic Europy, Piotrkowską, jest ona prawdziwym zagłębiem wieczornej rozrywki, przy której zlokalizowana jest ogromna większość lokali oraz Tkalnia Geyerów – nazywana „Białą Fabryką” budynek z I połowy XIX w., który ma 365 okien, tyle ile dni w roku (miały zapewnić właścicielowi pomyślność), obecnie w Budynku mieści się Muzeum Włókiennictwa. Aleja Gwiazd – zbudowana na wzór hollywoodzki, powstała aleja z tablicami największych postaci polskiego kina. Plac Wolności z pomnikiem Tadeusza Kościuszki, najstarszymi budynkami na placu są klasycystyczny Ratusz z XVIII w. oraz Kościół Zesłania Ducha Świętego. Nieopodal, najstarszy w Łodzi – rynek Starego Miasta i Plac Kościelny. W sąsiadującym z rynkiem parku wzniesiono pomnik Dekalogu, przypominający o mieszkających tu w przeszłości Żydach. Następnie przejazd do „Rezydencji Książ” (Pałac Poznańskiego – Muzeum Historii Miasta), jeden z największych kompleksów fabryczno-rezydencjonalnych. Obecnie znajduje się tu muzeum XIX-wiecznych wnętrz pałacowych, wszystkie znajdujące się tam eksponaty są autentykami epoki (malarstwo, porcelana, srebro). Na szczególną uwagę zasługuje sala lustrzana z neorokokowymi dekoracjami, sala balowa i gabinet myśliwski.  Po wieczór wyjazd w kierunku miejsca podstawienia autokaru, po trasie późny obiad. Zakończenie wycieczki w późnych godz. wieczornych.

Świadczenia zawarte w cenie:

  1. 3 noclegi w tym: 2 x Warszawa, 1 x Łódź lub okolice (ośrodek lub hotel), pokoje 2-3 os. z łazienkami
  2. Wyżywienie:3 x śniadanie, 4 x obiady, 3 x kolacje
  3. Bilety wstępów: zamek Królewski, M. Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, pałac i park w Wilanowie, pałac na wyspie w Łazienkach, Dworek i park w Żelazowej Woli, pałac i park w Nieborowie, park w Arkadii, muzeum Historii w Łodzi, obowiązkowe wypożyczenie słuchawek Zamek Królewski
  4. Bilety do teatrów w Warszawie i Łodzi
  5. Usługi przewodnickie: zamek Królewski, Wilanów, Pałac na Wyspie, Starem Miasto i Trakt Królewski w Warszawie, Łódź
  6. Ubezpieczenie NNW (5000/2500 zł)
  7. Transport autokarem o podwyższonym standardzie (video, wc, mini bar, klimatyzacja)  

Terminy: do uzgodnienia
Cena: uzależniona od terminu i ilości osób w grupie
W celu ustalenia szczegółów serdecznie zapraszamy do siedziby biura