Kozłówka – Sandomierz – Bieszczady – Lwów – Żółkiew – 5 dni

P R O G R A M
I dzień        Kozłówka- Sandomierz lub Krasiczyn
Pałac Zamojskich – podlubelski Wersal. Przepych magnackiej rezydencji, frasobliwa postać Stalina i siedzący na beczce tłusty Bachus  z kielichem, któremu zza kontuaru przygląda się pejsaty Żyd. Wszystko to w Kozłówce koło Lublina, w dawnym pałacu Zamoyskich dziś jednym z najciekawszych muzeów w naszym kraju.
Wyjazd w kierunku Kozłówki, po dojeździe na miejsce wstęp do pałacu, który grupa będzie zwiedzać pod opieką przewodnika zaś park pod opieką pilota. Obecnie w skład zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce wchodzą: Pałac –  zbudowany w stylu późnego baroku, na przełomie XVIII i XIX w. Rozbudował i urządził Konstanty Zamoyski – czyniąc z niego wielkopańską rezydencję. Wnętrza pałacowe wyposażył w bogate zbiory malarstwa i rzemiosła artystycznego. Teatralnia – sale konferencyjna i ekspozycyjna. Kaplica – wystrój architektoniczny oraz wyposażenie wnętrza wzorowano na kaplicy wersalskiej. Organy z organolą zostały zbudowane w 1907 roku przez firmę E. F. Walckera w Ludwigsburgu. Oficyny Północna I Południowa, Kordegardy, Pawilony Północny (Galeria Sztuki Socrealizmu i kawiarnia) i Południowy (Powozownia).    

I wariant

Ok. południa wyjazd w kierunku Sandomierza, spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie ok. 4 h miasta wymienianego w kronikach historycznych już w XI w. W programie m.in. Dom Długosza, Collegium Gostomianum, Rynek, Zamek, Ratusz, Kamienice, kościół Świętego Jakuba, kościół Świętego Michała, Synagoga, kościół Świętego Ducha, sandomierskie lochy z XIV w., Brama Opatowska (wejście na taras na wysok. 6 pięter z którego przepiękny widok na okolicę), Bazylika Katedralna z XIV w. oraz dziedziniec zamkowy. Po skończonym zwiedzaniu wyjazd w kierunku bazy zakwaterowania, obiadokolacja i nocleg.    

II wariant

Ok. południa wyjazd w kierunku Krasiczyna, zwiedzanie zamku pod opieką przewodnika. Zespół Zamkowo-parkowy w Krasiczynie to jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo – manierystycznej w Polsce, należy również do najpiękniejszych zamków w Europie. Zamek w Krasiczynie należy do najpiękniejszych pomników polskiego renesansu, zbudowany na przełomie XV/XVI w. przez St. i Michała Krasickich. Zbudowany na planie nieregularnego czworoboku zamek sprawia bajkowe wrażenie, tym bardziej, że otoczony jest pięknym parkiem. Zwiedzanie obejmuje: dziedziniec zamkowy, kaplicę, krypty oraz park, spacer po parku pod opieką pilota. Obecnie w zamku mieści się wysokiej klasy hotel. Przyjazd do bazy zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg.

II dzień        Bieszczady

Po śniadaniu wyjazd z przewodnikiem na całodzienną wycieczkę krajoznawczą (ok. 200 km) po Bieszczadach w tym m.in.: Górzanka (cerkiew z jedynym w Polsce rzeźbionym ikonostasem), piesza wycieczka w góry (ok. 3 g.) na Połoninę Wetlińską do „Chatki Puchatka” – 1228 m. npm. przejazd doliną Wołosatego – Stuposiany (sesja zdjęciowa przy ujściu Wołosatego do Sanu). Następnie przejazd dużą obwodnicą bieszczadzką przez Lutowiska – Czarna – Równia (cerkiew bojkowska z pocz XVIII w. z zewnątrz sylwetka) – Ustjanowa (dawne szybowisko) – Stefkowa – Olszanica (pałac) – Uherce Mineralne w Myczkowcach, wstępy do centrum Kultury Ekumenicznej, gdzie zobaczymy w miniaturze 102 drewniane świątynie karpackie z pogranicza polsko – słowackiego. Powrót do bazy zakwaterowania na obiadokolacje i nocleg.
III dzień        Lwów
We wczesnych godz. porannych wyjazd w kierunku Lwowa. Spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie miasta, którego historyczne centrum zostało wpisane na listę dziedzictwa narodowego UNESCO. Lwów, to prawdziwy diament Europy Wschodniej. Przypomina muzeum pod otwartym niebem; tu znajduje się 2000 zabytków historycznych, architektonicznych i kulturalnych (prawie połowa wszystkich na Ukrainie). Miasto zostało założone w połowie XIII wieku (1256 r) przez księcia Daniła Halickiego i nazwane imieniem jego syna Lwa. W programie m.in.: dominujący nad miastem Wysoki Zamek z kopcem Unii Lubelskiej, barokowa Katedra św. Jura z kryptą zmarłych metropolitów, Uniwersytet Lwowski – jedna z najstarszych uczelni wyższych Europy Środkowej, Politechnika Lwowska – najstarsza polska uczelnia techniczna, Dzielnica Łyczaków, Cmentarz Orląt i Cmentarz Łyczakowski będący najbardziej znanym cmentarzem Lwowa i jednym z najpiękniejszych polskich cmentarzy, miejsce wiecznego spoczynku wielu wybitnych, zasłużonych dla Polski ludzi kultury, nauki, polityki ( Konopnicka, Ordon, Grottger, Zapolska). Zakwaterowanie we Lwowie lub okolicach, obiadokolacja integracyjna z muzyką na żywo, nocleg.
IV dzień        Lwów
Po śniadaniu c.d. zwiedzania z przewodnikiem Lwowa. Rynek Starego Miasta, w którym na szczególną uwagę zasługują otaczające go kamienice, dzielnice: ukraińska, romańska i żydowska, jedyna w swoim rodzaju Katedra Ormiańska zbudowana na wzór katedry z armeńskiego miasta Ani, Katedra Łacińska pod wezwaniem WNMP, manierystyczna Kaplica Boimów, Cerkiew Wołoska, pałac Potockich, Opera Lwowska. Uwaga: fakultatywnie spektakl w operze (wstępy ok. 80,- UAH/os.- sekt. A). Lwowski Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej, otwarty w 1900 r. jest dziełem sztuki architektonicznej, obfituje również w piękne w dekoracje malarskie i rzeźbiarskie nawiązujące do sztuki teatralnej. Jednym z najważniejszych zabytków teatru jest kurtyna Henryka Siemiradzkiego. Po spektaklu powrót do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja i nocleg.
V dzień        Żółkiew
Po śniadaniu wykwaterowanie, krótki spacer po Lwowie, czas wolny na ewentualne zakupy, następnie wyjazd w drogę powrotną poprzez Żółkiew, uroczą miejscowość uznawaną za perłę renesansu na Ukrainie. Żółkiew była miastem prywatnym założonym przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Prawa miejskie otrzymała w 1603 r. Należała później do Daniłowiczów, Sobieskich i Radziwiłłów. Żółkiew była ulubioną rezydencją króla Jana III Sobieskiego. Krótkie zwiedzanie miasta, zamek z początków XVII w, renesansowa kolegiata p.w. św. Wawrzyńca Męczennika z grobami Żółkiewskich, greckokatolicka cerkiew św. Trójcy, kamieniczki z XVII wieku i ratusz. Uwaga: wszystkie obiekty grupa zwiedza z zewnątrz pod opieką pilota. Przekroczenie granicy w Hrebennym, późny obiad, przyjazd do miejsca podstawienia autokaru ok. północy.
Świadczenia zawarte w cenie:

  1. 4 noclegi w hotelach w tym: 2 noclegi na terenie Bieszczad lub w okolicach granicy oraz 2 noclegi we Lwowie, pok. 2 os. z łazienkami
  2. Wyżywienie : 4 śniadanie, 2 obiadokolacja, 1 obiad w drodze powrotnej, 1 obiadokolacja integracyjna z muzyką na żywo
  3. Bilety wstępu kraj: pałac  w Kozłówce, BPN, CE Myczkowce, zespół w Krasiczynie; Lwów: katedry, kaplica Boimów, opera
  4. Miejscowy przewodnik we Lwowie
  5. Opieka profesjonalnego pilota
  6. Ubezpieczenie KL (10000,- EUR), (NNW (2000,- EUR) oraz bagaż (200,- EUR)
  7. Przejazd autokarem kl. lux (WC, klimatyzacja, DVD, uchylne fotele)

Uwaga:
Kolejność zwiedzanych obiektów może ulec zmianie.

W przypadku wyboru I dnia zwiedzania Sandomierza obowiązuje dopłata do: przewodnika + b. wstępu (trasa podziemna, Brama Opatowska, Bazylika św. Jakuba) obowiązuje dopłata w kwocie 20,00 zł/os.

Informacje praktyczne:

Przekraczając granicę polsko-ukraińską należy wypełnić kartę imigracyjną. Zawiera ona takie dane jak imię, nazwisko, numer paszportu, adres przeznaczenia. W ostatnią rubrykę można w praktyce wpisać co się chce – np. "Lwów, hotel Hetman" lub "Lwów, ul. Kopernika"; Połowa karty zostaje na granicy, drugą, podstemplowaną, otrzymuje podróżny – należy ją okazać przy wyjeździe. Karta jest ważna 3 miesiące, więc planując kolejną podróż w krótkim czasie można poprosić o jej zatrzymanie przy wyjeździe.

Walutą obowiązującą na Ukrainie jest hrywna (100 kopijok). Mimo to większość Ukraińców automatycznie przelicza wartość towarów i usług na dolary, często w tej właśnie walucie podawana jest cena (jak na przykład za noclegi w kwaterach prywatnych). W sytuacjach nieoficjalnych (jak np. wspomniane noclegi) można płacić w dolarach, lub nawet złotówkach, natomiast wszystkie opłaty w sklepach, hotelach, restauracjach, itp. muszą być dokonywane w walucie ukraińskiej. Należy pamiętać, że w obiegu są dwa rodzaje banknotów – stare i nowe. Oba są obowiązującym środkiem płatniczym na Ukrainie.

Ciekawym daniem, aczkolwiek nie ukraińskim a rosyjskim jest solanka. To zupa na wodzie z ogórków kiszonych z dodatkiem różnych rodzajów mięsa, wędlin i podrobów oraz oliwek. Zawrotną karierę zrobiła w Niemczech Wschodnich za sprawą stacjonujących tam żołnierzy Armii Czerwonej. We Lwowie można ją zjeść niemal w każdym lokalu.
Terminy: do uzgodnienia.
Cena: uzależniona od terminu i ilości osób w grupie.
W celu ustalenia szczegółów serdecznie zapraszamy do siedziby biura.