Kotlina Kłodzka

Kotlina Kłodzka
I dzień   Złoty Stok – Duszniki Zdrój – Kłodzko
W godz. nocnych (ok. północy) podstawienie autokaru wg wskazania, wyjazd w kierunku Złotego Stoku. Zwiedzanie Kopalni Złota podziemną trasą turystyczną: „Sztolnia Gertruda” (część muzealna), „Chodnik Śmierci”, spotkanie z Gnomem w Chodniku Śmierci oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”, Zwiedzanie Kopalni Złota – Podziemna Trasa Turystyczna, Podziemny spływ zalanym chodnikiem sztolni Gertrudy, Płukanie złota, Wybicie pamiątkowej monety. Następnie przejazd do Dusznik i zwiedzanie Muzeum Papiernictwa – jedynego barokowego młyna papierniczego z 1605 roku w Europie, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju mieści się w XVII wiecznym młynie papierniczym, unikatowym zabytku techniki. Pierwsze wzmianki o papierni dusznickiej i papierniku noszącym nazwisko Ambrosius Tepper pochodzą z drugiej połowy XVI w. Przyjazd do bazy zakwaterowanie w Kudowie Zdr. lub okolicach, krótki odpoczynek, obiadokolacja, transfer do Kłodzka i nocne zwiedzanie twierdzy i labiryntu. Nocne zwiedzanie twierdzy o wys. 369 m oraz podziemnej trasy pod ulicami miasta o dł. 600 m – Obecnie Twierdza Kłodzka to jeden z najciekawszych obiektów militarnych w Europie. Już w IX wieku istniał tu gród obwarowany umocnieniami drewniano-ziemnymi. W XII wieku ustanowiono w Kłodzku kasztelanię. Później zamek przekształcił się w komfortową rezydencję złożoną z pomieszczeń mieszkalnych, kaplicy oraz kościoła Św. Wacława i Św. Marcina. Powrót do bazy noclegowej, nocleg.

II dzień   Kudowa Zdr. – Czermna – Góry Stołowe – Wambierzyce
Po śniadaniu, wyjazd do Kudowy Zdr. zwiedzanie parku zdrojowego i kaplicy w Czermnej Kaplica czaszek – miejsce to skłania do refleksji nad kruchością i przemijaniem ludzkiego życia. To jedyna taka budowla w Polsce z ogromnym zbiorem czaszek z czasów Wojny Trzydziestoletniej. Przejazd do Parku Narodowego Gór Stołowych, który zajmuje obszar ok. 63 km2 wierzchowinowej ich partii z najwyższymi wzniesieniami; Szczeliniec Wielki (919 m npm) i Skalniak (915 m npm trasa ok. 3 h wędrówki   – szczyt Szczeliniec jest najwyższym szczytem Gór Stołowych ze swoimi wspaniałymi tarasami widokowymi na Kotlinę Kłodzką i Czechy. Labirynt Skalny to ogromny labirynt powstały w naturalny sposób z oryginalnie uformowanych form skalnych. Nazwy nadane najciekawszym formom pochodzą od ich charakterystycznych kształtów: Wielbłąd, Słoń, Wiewiórka czy stanowiący wręcz symbol tych gór Małpolud. Ciekawostką są dwie skały tzw. Chybotki – „Kołyska Księżniczki Emilki”, które pomimo znacznej masy można przy niewielkim wysiłku poruszyć. Wewnątrz licznych korytarzy panuje swoisty mikroklimat, a w niektórych miejscach śnieg utrzymuje się do lipca (Piekiełko).  następnie przejazd do Wambierzyc – zwiedzanie późnobarokowej bazyliki zwanej Dolnośląską Jerozolimą. Uznawana ona jest za jeden z największych zabytków barokowych na Ziemi Kłodzkiej. Początki kultu Maryjnego w Wambierzycach sięgają XIII wieku i wiążą się z historią niewidomego Jana z Raszewa, który odzyskał wzrok, modląc się przed figurką Maryi. Wambierzyckie Sanktuarium Maryjne czyli bazylika, Kalwaria z 74 kaplicami oraz ruchoma szopka, stanowi prawdziwą perłę wśród zabytków Ziemi Kłodzkiej. Wstępy do prywatnej ruchomej szopki, którą budował przez 20 lat mieszkaniec Czermnej P. Fr. Stephan. Powrót na obiadokolację i nocleg. 

III dzień   Śnieżnicki Park Krajobrazowy
Po śniadaniu, przejazd w do Kletna. Wstępy do Jaskini Niedźwiedziej– zwiedzanie trasą turystyczną (Sala Niedźwiedzia, Wielka Szczelina, Szczelina nad Progiem Ryżowym, Sala Lwa Jaskiniowego, Sala ze szkieletem niedźwiedzia jaskiniowego, Labirynt, Korytarz Stalaktytowy, Zaułek Kaskad, Komin Maurycego, Wielka Kaskada, Sal Pałacowa, Korytarz Człowieka Pierwotnego). Jaskinia Niedźwiedzia to bez wątpienia cud natury, który naprawdę warto zobaczyć. Następnie przejazd w okolice Międzygórza, gdzie zobaczymy największy i najwyższy wodospad Wilczki (23 m) drugi po wodospadzie Kamieńczyka w Sudetach Polskich. Wodospad bierze swoje źródła między Średniakiem a Śnieżnikiem, na pn. części Hali pod Śnieżnikiem, ok. 1155 m n.p.m., w stronę Międzygórza płynie na wysok. 570 m stromą, głęboko wciętą doliną. Po drodze zbiera kilka mniejszych dopływów. To nie koniec pieszych wędrówek. Szlakiem Krasnala (ok. 0,5 h) dojdziemy, położonego na wysok. 710 m n.p.m. otoczonego przez świerkowy las i górskie łąki Ogrodu Bajek. Założył go Izydor Kristien w hołdzie baśniom. Wykonane w większości z korzeni i konarów drzew, a także kamieni oryginalnych motywów baśniowych tj. figurek, totemów, domków, altanek i innych. Powrót do bazy zakwaterowania na obiadokolację i nocleg

IV dzień   Wrocław
Po śniadaniu wykwaterowanie, przejazd do Wrocławia. Wstępy do Panoramy Racławickiej, legendarne dzieło W. Kossaka, to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielkie malowidło (15x114m), dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), "przenosi" widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. Następnie spotkanie z przewodnikiem, zwiedzanie ok. 3 godz. miasta zwanego Wenecją Północy, Rynek, Piwnica Świdnicka, Pręgierz, Plac Solny, Kościół Św. Elżbiety, Wrocławskie krasnale, historia spiżowych skrzatów, Stare Jatki Miejskie, Spiżowy Pomnik Zwierząt Rzeźnych, Dawne Więzienie Miejskie, Uniwersytet Wrocławski, Pomnik nagiego szermierza, historia wrocławskich studentów, Ul. Grodzka, widok na wyspy Wrocławia, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Zwiedzanie ogrodu barokowego, Promenada Staromiejska, Ostrów Tumski – Katedra i Kościół Św. Krzyża, ul. Szewska, Kościół Marii Magdaleny, Mostek Pokutnic. W godz. popołudniowych wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do miejsca podstawienia autokaru w godz. późno wieczornych.

świadczenia zawarte w cenie:

  1. 2 noclegi w hotelu lub oś. wczasowym, pok. 2-3 os. z pełnym węzłem sanitarnym
  2. wyżywienie:2 śniadanie, 2 obiadokolacje, 1 obiad
  3. opieka doświadczonego pilota
  4. usługi miejscowego przewodnika bilety wstępów do zwiedzanych obiektów: twierdza i labirynt (dzienne zwiedzanie), muzeum Papiernictwa, PNGS, ŚPK, Jaskinia Niedźwiedzia, kaplica, szopka, ogród bajek
  5. przejazd autokarem o podwyższonym standardzie
  6. ubezpieczenie NNW

Terminy: do uzgodnienia

Cena: uzależniona od terminu i ilości osób w grupie

W celu ustalenia szczegółów serdecznie zapraszamy do siedziby biura