BIESZCZADY
Sandomierz – Bieszczady – Łańcut – Leżajsk
I dzień Sandomierz
We wczesnych godz. rannych ( godz. 03,oo) wyjazd w kierunku Sandomierza. Spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie miasta ok. 4 g.Zwiedzanie Sandomierskiego Rynku i zabytkowych kamieniczek obejmuje:
– podziemna trasa turystyczna, dł. ok. 450 m (słynne sandomierskie lochy z XIII- XVI w.). Trasa obejmuje 34 komory na różnych poziomach. Współczesne nazwy komór nawiązują do historii, legend, architektury, itp.
– spacer obok Collegium Gostomianum, Domu Długosza i Zamku Kazimierzowskiego, który pełnił funkcję stolicy księstwa sandomierskiego przez 182 lata
– zwiedzanie gotyckiej Katedry typu halowego z trójbocznie zamkniętym, wydłużonym prezbiterium, nakryta sklepieniami krzyżowo-żebrowymi orientowana na wschód i obudowana kruchtami.
– wejście na Bramę Opatowską (widok na piękną panoramę Sandomierza i okolic) – gotycka brama wjazdowa do miasta wzniesiona w XIV w. z fundacji króla Kazimierza Wielkiego. spacer wąwozem Królowej Jadwigi ok. 15-ej wyjazd w kierunku Bieszczad.
Zakwaterowanie w ośrodku wczasowym lub pensjonacie w Polańczyk lub okolicach, obiadokolacja, nocleg.
II dzień Bieszczady
Po śniadaniu wyjazd z przewodnikiem na całodzienną wycieczkę krajoznawczą (ok. 200 km) po Bieszczadach – DUŻA PĘTLA BIESZCZADZKA
Górzanka (cerkiew z jedynym w Polsce rzeźbionym ikonostasem), piesza wycieczka w góry (ok. 3 g.) na Połoninę Wetlińską do „Chatki Puchatka” – 1228 m. npm. przejazd doliną Wołosatego – Stuposiany (sesja zdjęciowa przy ujściu Wołosatego do Sanu). Następnie przejazd dużą obwodnicą bieszczadzką przez Lutowiska – Czarna – Równia (cerkiew bojkowska z XVIII w. z zewnątrz) – Ustjanowa (dawne szybowisko) – Stefkowa – Olszanica (pałac) – Uherce Mineralne, możliwa wizyta (płatne z własnej kieszeni) w BROWARZE URSA MAIOR – Degustacja lokalnego piwa– zupełnie innego niż znamy ze sklepowych półek. W Myczkowcach wstępy do centrum Kultury Ekumenicznej, gdzie zobaczymy w miniaturze 102 drewniane świątynie karpackie z pogranicza polsko-słowackiego. Przyjazd do bazy zakwaterowania, obiadokolacja lub za dodatkową opłatą – kolacja integracyjna w formie grilla, nocleg.
III dzień Solina
Po śniadaniu przejazd do Soliny, zwiedzanie zapory WODNEJ w Solinie …
…budowli z lat 60-tych, która nas zaskoczy, zadziwi itp. 8 lat pracy ponad 2000 robotników, żelbetonowy kolos o długości 664 metrów, którego głębokość wynosi przy wysokich stanach wody nawet 63 m. Zwiedzanie wnętrza zaczynamy od krótkiego filmiku, który wyjaśnia nam mechanikę zapory i procesy, które w niej zachodzą. Po filmie do grupy dołącza przewodnik, który zabiera wszystkich do wnętrza kompleksu. Warto pamiętać, że wewnątrz zapory panuje stała temperatura 7-8 ºC oraz 100% wilgotność. Do pokonania będzie także około 100 stopni schodów. Na pewno na wyobraźnię działa wiedza, że nad nami 81,7 m betonu ważącego 2 mln ton, a zaraz za ścianą 60 m słupa wody. Dodatkowo najniższa galeria znajduje się 6 m pod dnem jeziora. Po wrażeniach wielkości budowli czas na relaks – rejs statkiem po jez. solińskim (1 godz.).
Powrót do bazy zakwaterowania, wypoczynek, obiadokolacja, nocleg lub w przypadku jeśli grupa nie akceptuje lub nie chce troszkę poleniuchować proponujemy dodatkowo zwiedzanie jednego z poniższych obiektów (za dodatkową opłatą):
KLASZTOR SIÓSTR NAZARETANEK w Komańczy z izbą pamięci kard. S. Wyszyńskiego, zwiedzanie z miejscowym przewodnikiem miejsca narodzin światowego przemysłu naftowego
SKANSEN w BÓBRCE
DWOREK Marii Konopnickiej w Żarownocu.
Zamek Królewski – Muzeum Historyczne Zamek wzniesiono w XVI wieku na polecenie starosty Mikołaja Wolskiego. Rezydowali tu m.in. Władysław Jagiełło z rodziną i Kazimierz Wielki. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Historyczne z największą w Europie kolekcją ponad 700 ikon karpackich z XVI-XX wieku oraz z wystawą prac Zdzisława Beksińskiego. Ponadto wyeksponowano ceramikę pokucką i malarstwo portretowe oraz największy skansen budownictwa ludowego oraz kultury grup etnicznych: Bojków, Łemków, Dolinian i Pogórzan Lesko – synagoga, kirkut, zamek Kmitów. cerkiew grekokatolicka Świętej Trójcy, rynek z ratuszem, Dom Mansjonarzy z XVII w.
Spływ pontonowy
Ustrzyki Dolne – Cerkiew Prawosławna
Średnia Wieś. Godnym uwagi są tu pozostałości po parku dworskim wraz z 20 dębami i lipami, które uznane zostały za pomnik przyrody. Obowiązkowym punktem tej wycieczki powinien być jednonawowy kościół drewniany z II połowy XVI wieku – uznany za jedną z pereł architektury drewnianej.
"Bieszczadzka Ciuchcia" jeździ na trasie Majdan – Przysłup – Balnica
Ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu; Klasztor nazywany jest także Karmelem Zagórskim. Obiekt położony na wzgórzu, z trzech stron otoczony rzeką Osławą co potwierdza, że była to fortyfikacja obronna. Wybudowana w XVIII w. i została przekazana zakonowi Karmelitów.
IV dzień Łańcut- Leżajsk
śniadanie, wykwaterowanie, wyjazd do Łańcuta, zwiedzanie z przewodnikiem pałacu magnackiego, dawnej siedziby Lubomirskich i Potockich. Wczesnobarokowa budowla z początku XVII w. Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji zobaczymy: wnętrza zamku, wozownię, oranżerię oraz storczykarnię.
Spacer po parku i ogrodach: włoskim, różanym i bylinowym następnie przejazd do Leżajska.
Krótkie zwiedzanie Klasztoru Bernardynów, którego fundatorem był Łukasz Opaliński. Klasztor słynie z przepięknego brzmienia organów zbudowanych w 1693r oraz zachwycających oko XVII w dzieł snycerzy: stalle, obramowania drzwi czy też główny ołtarz.
Około 16-ej wyjazd w drogę powrotną, po trasie obiad.
Przyjazd do miejsca podstawienia autokaru w godz. nocnych
Świadczenia zawarte w cenie:
- 3 noclegi na terenie Bieszczad (ośrodek wczasowy lub hotel pok. 2 os. z łazienkami) DW REWITA
- wyżywienie: 3 śniadania + 3 obiadokolacje
- opieka pilota
- usługi przewodnika: Bieszczady, Łańcut
- ubezpieczenie NNW (5000/2500,- zł)
- Transport autokarem o podwyższonym standardzie (video, wc, mini bar, klimatyzacja)
Cena nie obejmuje:
- obligatoryjne dopłaty za bilety wstępów oraz przewodników
- kolacja integracyjna bez alkoholu (cena uzależniona od menu)
- kolacja w formie grilla
- muzyka mechaniczna
Uwaga: Kolejność zwiedzanych obiektów może ulec zmianie.
Terminy: do uzgodnienia
Cena: uzależniona od terminu i ilości osób w grupie
W celu ustalenia szczegółów serdecznie zapraszamy do siedziby biura.