Bałtów – Opatów – Góry Świętokrzyskie / 3 dni

Bałtów – Opatów – Góry Świetokrzyskie

I dzień     Bałtów – Opatów

W godz. wczesno porannych ( 03,oo) wyjazd w kierunku Bałtowa. Spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie Parku Jurajskiego oraz seans w kinie emocji w formacie 5D. Park jurajski jest rekonstrukcją pojawienia życia na Ziemi (Kambr 542 ml. lat temu), do momentu pojawienia się człowieka (Neolit). Największą atrakcją są rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości, rozmieszczone wzdłuż ścieżki spacerowej a zwłaszcza ogromny Tyranozaura – największy drapieżnik wszech czasów o 16 m długości. Na szczególną uwagę zasługuje odtworzenie scenki z życia sześciu zauropodów i dwóch teropodów. Po południu przejazd w okolice Ostrowca Św. i zwiedzanie pod opieką przewodnika prehistorycznej Kopalni Krzemienia Pasiastego, która należy do największych obiektów tego typu w Europie. Jego wyjątkowe znaczenie wynika z doskonale zachowanego krajobrazu nakopalnianego oraz architektury podziemi. Kopalnie pochodzą z okresu neolitu wczesnej epoki brązu (ok. 3900-1600 l. p.n.e.). Następnie przejazd do Opatowa zwiedzanie: podziemnej trasy turystycznej o długości 400 m podziemiami biegnącymi pod rynkiem. W sumie jest to 50 pomieszczeń na trzech poziomach o głębokości do 14 m oraz kościoła kolegiackiego z XII w. Powstanie opatowskich lochów wiązało się ze wzrostem znaczenia Opatowa i jego położeniem: krzyżowały się tu szlaki kupieckie ze Śląska i Krakowa do Wilkopolski, na Pomorze i Ruś Halicką. Okres prosperity przypadał zwłaszcza na czasy kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego, właściciela Opatowa. Przyjazd do bazy zakwaterowania na terenie gór świętokrzyskich, obiadokolacja, nocleg.

II dzień     Mała Pętla Świętokrzyska

Spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie: Święta Katarzyna – Źródełko św. Franciszka położone przy drewnianej kapliczce, u stóp Łysicy – najwyższego wzniesienia Gór Świętokrzyskich, owiane licznymi legendami z uzdrawiającą mocą wody… Zdobycie Łysicy miejscami nawet kilkanaście metrów głębokości tworząc szare plamy gołego boru. Nowa Słupia – Muzeum Starożytnego Hutnictwa tzw. "dymarki". Wycieczka piesza ok. 2,5 km na Św. Krzyż "Drogą Królewską". Św. Krzyż – zwany Łyścem albo Łysą Górą upodobały  sobie czarownice, które przylatują tutaj na sabaty…. Zespół klasztorny benedyktynów, do którego sprowadzono relikwie Krzyża Świętego – pięć drobinek krzyża, na którym skonał Jezus Chrystus. Gołoborza – wielka osobliwość w skali europejskiej, gigantyczne rumowiska skalne. Powrót na obiadokolację i nocleg.

III dzień     Jaskinia Raj – Kielce

Po śniadaniu wykwaterowanie, wyjazd z przewodnikiem w kierunku Chęcin, zwiedzanie Jaskini Raj. Niektórzy uważają jaskinię Raj za najładniejszą w Polsce. Choć niekoniecznie musi być to prawda, to trzeba przyznać, że jest co w jaskini zobaczyć i pięknością ustępuje co najwyżej Jaskini Niedźwiedziej. Największym atutem jaskini jest przepiękna Sala Stalaktytowa Jaskinia składa się z kilku komór połączonych sztucznie wykutymi korytarzami. Nacieki na ścianach utworzyły przeróżne formy. Liczne stalaktyty i stalagmity upiększają sklepienie i dno jaskini. Ich przeróżne kształty oddziałują na wyobraźnię, przypominając: harfę, sfinksa, górę Kilimandżaro, słonia, paszczę hipopotama, św. Mikołaja, wulkan, miotłę i wiele innych. Przejazd do Kielc, objazd miasta pod opieką pilota, Pałac Biskupów Krakowskich-wspaniały przykład polskiej rezydencji z epoki Wazów. Mieści się tu Muzeum Narodowe z cenną kolekcją malarstwa polskiego. Bazylika katedralna z XII w- nawiązuje w swym stylu do okresu baroku. Kadzielnia- rezerwat przyrody nieożywionej ze wspaniałymi zjawiskami krasowymi. Tu również znajduje się kilkanaście jaskiń (największa ma 140 m długości) a w ściany skalne wkomponowano amfiteatr z 5 tys., w którym odbywają się liczne imprezy plenerowe. Wyjazd w kierunku miejsca podstawienia autokaru po trasie późny obiad. Zakończenie wycieczki w godz. nocnych.

Cena: uzależniona od ilości osób w grupie oraz jakości bazy noclegowej.
Terminy: do uzgodnienia

W celu ustalenia szczegółów zapraszamy do siedziby biura.